Україна у 19 разів збільшила експорт культивованих м’яких ягід за 4 роки – Ярмак

0
288

У 2017 році Україна експортувала 34,5 тисяч тонн свіжих та заморожених м’яких ягід, а за прогнозами, у 2018 році ця цифра сягне приблизно 40 тисяч тонн. Загальна вартість такого обсягу – близько 66 мільйонів доларів США, і це доволі низька вартість, повідомив економіст Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

Якщо порахувати сушені ягоди у свіжому еквіваленті, тоді загальні експортні об’єми, прогнозовані на 2018 рік, дорівнюватимуть 55 тисячам тонн.

З графіку також можна побачити, що частка свіжих ягід у структурі експорту почала зростати з 2015 року, проте все ще не перевищує 20%.

Експорт свіжих та заморожених м’яких ягід з України,2006 – 2017, з прогнозом на 2018 рік, тисяч тонн

Якщо залишити осторонь дикорослі ягоди, то за 4 роки Україна збільшила експорт культивованих ягід у 19 разів, причому експорт  свіжих ягід зріс у 17 разів.

Експорт культивованих свіжих та заморожених м’яких ягід з України,

2006 – 2017, з прогнозом на 2018 рік, тисяч тонн

У чому ж причина такого швидкого зростання? По-перше, втрата російського ринку стимулювала українських фермерів шукати більш прибуткові ніші. По-друге, зменшення доходів населення також змусило багатьох людей шукати способів заробити більше грошей – та звернути увагу на ягідництво. По-третє, українські збирачі ягід, що працювали на заробітках у Польщі, здобули там значний досвід та мали змогу побачити ягідний бізнес зсередини, і по поверненні до України багато з них розпочали свій маленький малиновий бізнес. Ну і нарешті, останніми роками команда ФАО та ЄБРР в Україні працювала над популяризацією цієї ніші, проводячи конференції, семінари та тренінги.

Якщо порівняти структуру експорту м’яких ягід, то можна помітити, найбільш стрімко зростає частка малини – з 7% у 2014 році до 29% у 2017 – більш ніж у 4 рази! Якщо ж відкинути дикороси, то у структурі експорту культивованих ягід частка малини сягнула майже 60%.

Зміна структури експорту м’яких ягід з України (з дикоросами)

Зміна структури експорту м’яких ягід з України (без дикоросів)

Загалом, виробництво м’яких ягід в Україні у 2017 році сягнуло 120 тисяч тонн. Найбільше було вирощено суниці садової (полуниці) – 55 тисяч тонн, далі йдуть малина (34 тисячі тонн), смородина (27 тисяч тонн) та чорниця садова, або лохина (5 тисяч тонн).

Виробництво та внутрішнє споживання ягід в Україні, 2017, тисяч тонн

Подивимось ближче на малину та чорницю садову – найперспективніші ягідні культури.

Кілька фактів про малину

Україна вже займає третє місце в експорті малини в Європі – і прямує до четвертого місця у світі. В 2017 році українці могли б експортувати 19 тисяч тонн малини – якби не забракло переробних потужностей.

У році, що минув, маленькі українські фермери продавали малину на заморозку інколи всього лише по 0,40 євро за кілограм – проте якість ягоди була такою ж низькою, як і ціна.

Наразі Україна працює над можливістю експортувати свіжу, не заморожену малину – автотранспортом до Європи та літаком до Азії.

Виробництво органічної малини стрімко зростає – і вже у 2019 році очікуються перші комерційні обсяги.

Основні фактори, що наразі стримують розвиток малинового сектори – це брак знань; велика кількість “новачків” негативно позначається на продуктивності та якості. Крім того, бракує потужностей із заморозки та зберігання, а також – досвіду із логістикою та експортом ягоди. В Україні використовується величезна кількість сортів малини – і це не є вигідним для ринку, адже погано вливає на ціну та якість кінцевого продукту. Нарешті – найнеочікуваніше – бракує робочих рук, а вартість людського ресурсу наразі всередині країни така сама, як і у Польщі.

Чорниця садова (лохина) – нова “зірка”

Впродовж наступних кількох років Україна збиратиме чорниці садової, або лохини,на 2-2,5 тисяч тон більше щороку. Лише один фактор стримує цю нішу від іще швидшого зростання – брак якісного посадкового матеріалу.

Загалом, на території України більше 1 мільйона гектар землі ідеально підходить для вирощування лохини – за кислотністю ґрунтів та доступом до води.

До кінця 2020 року український експорт культивованої чорниці садової (лохини) може сягнути 8 тисяч тонн.

Експортний прогноз до 2020 року

За прогнозами, експортний обсяг дикої чорниці ягід зменшиться до 15 тисяч тон.

Частка свіжих ягід у структурі експорту культивованих ягід (тобто усіх ягід без дикоросів) сягне 40-44% за об’ємами та перевищить 60% – за вартістю.

Експорт культивованих м’яких ягід, ймовірно, сягне 40 тисяч тон, а загальний експорт ягід разом із дикоросами – 57 тисяч тон.

Найшвидше зростання очікується у сегменті чорниці садової.

Також, ймовірним є розвиток експорту ягід жимолості.

 

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я