Ольга Трофімцева: Впевнена, що експорт української плодоовочевої продукції буде збільшуватися

0
132

«Я буду відверта, так як приховувати щось немає сенсу, ми всі працюємо в реальному секторі і знаємо ситуацію, що склалася. Одним з найбільших викликів, які стоять перед нами, є структура виробництва плодоовочевої продукції. Велика частина виробників в Україні є одноосібниками або приватними господарствами. Чому це виклик? Потрібно розуміти, що нам доведеться міняти структуру виробників», – сказала заступник міністра агрополітики України Ольга Трофімцева під час конференції «Сучасне плодоовочівництво» в Херсоні, повідомляє East-Fruit.сom.

Приватні плодоовочеві господарства – це виклик для України

Заступник міністра зазначила, що одноосібникам або підсобним господарствам складно знаходити ринки збуту своєї продукції. «Ринками збуту я називаю саме цивілізовані ринки – ритейл, експорт. Мова про стихійні ринки зараз не йде. Саме в плодоовочевій галузі та садівництві потрібно працювати над тим, щоб «мікровиробників» залучити в цивілізований ланцюжок збуту продукції як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках», – сказала вона.

Одним із шляхів є кооперація. В якості прикладу Ольга Трофімцева привела створення кооперативів у селах і територіальних громадах України. Заступник міністра зазначила, що кооперативи заробляють непогані гроші для себе, є прибутковими і відповідно платять гроші до місцевих бюджетів, інвестують в соціальну сферу, розвивають сільські території та створюють приклади «successful cases» (успішного бізнесу) в такій складній галузі.

Про програми фінпідтримки плодоовочевої галузі в Україні

«Будь-який сектор сільського господарства, включаючи овочівництво і садівництво, потрібно розглядати в комплексі: насіння, технології, селекція. Відомо, що в цьому році виділено кошти на часткову компенсацію вартості саджанців. Можна отримати компенсацію до 80% вартості саджанців. Це одна з програм, які можуть використовувати компанії, задіяні в овочівництві та садівництві», – зазначила Ольга Трофімцева.

Ще одна програма, на яку звернула увагу аграріїв Херсонщини заступник міністра АПК, це, так званий, «фермерський мільярд».

«У рамках цієї програми Міністерство агрополітики і продовольства намагається в цьому році зробити перші кроки по підтримці руху кооперації. Якщо ви як малі виробники ягід, фруктів і овочів, наприклад, об’єднаєтеся в кооператив, ви зможете отримати від держави компенсацію коштів, наприклад, на придбання обладнання для переробки цієї продукції. На сайті Мінгарополітікі можна ознайомитися з умовами цієї програми і спробувати скористатися нею», – сказала Ольга Трофімцева.

Переробка та експортні історії успіху

В цьому році державна підтримка надається саме виробникам, наприклад, для закупівлі саджанців, насіння, а в наступному році ці програми будуть більше сфокусовані на переробці.

«Чому на переробці? Тому що, на мою думку, навіть, якщо ви працюєте зі свіжими ягодами, свіжими фруктами, то зрозуміло, що цей свіжий продукт дуже вимогливий, його потрібно реалізовувати дуже швидко. Звичайно, деякі виробники у нас ягоду навіть до Великобританії експортують. Можна і так робити, якщо економіка спрацьовує. Але при цьому з самого початку необхідно думати про переробку, як мінімум, первинну переробку. Я впевнена, що це обов’язково. Це відразу додана вартість, також змінюється прибутковість, це може бути заморозка, може бути сушка. Може бути, якщо говорити про більш глибоку переробку, виробництво джемів або паст, є у нас такі чудові приклади, коли виробляють пасти без цукру і експортують навіть до Японії»- зазначила заступник міністра АПК.

Ольга Трофімцева зазначила, що фермери часто скаржаться на те, що регіональні трейдери займаються демпінгом. «Якщо у вас немає диверсифікованих каналів збуту, у вас немає можливості особливо протистояти трейдерам, ви змушені погоджуватися на їхні умови. Всі ці моменти необхідно враховувати відразу”- підкреслила вона.

Про помилки при експорті плодоовочевої продукції

«Що стосується експорту, то в минулому році ми плодоовочевої продукції експортували на $ 195 млн, а в цьому році за шість місяців – вже на більш ніж $ 100 млн. Я впевнена, що в цьому році ми маємо перевищити торішній результат, осінь ще попереду – експорт триває . Впевнена, що виробництво і експорт цієї продукції буде збільшуватися, тому що попит є, тому що нашу продукцію чекають”, – сказала представник Міністерства агрополітики України. І відразу попередила фермерів про те, що часом українські компанії, які цікавляться перспективними експортними напрямками і безпосередньо спілкуються з майбутніми покупцями, потім роблять дуже прикрі помилки. «Якщо ви задумалися про експорт, то у вас повинна людина, яка відмінно володіє англійською мовою. Будь ласка, дотримуйтеся умов і вимог контрактів, відповідайте на листи, якщо вас запитують про ціну пропозиції, специфікації і т.ін. Ви повинні відповідати, інакше партнери не будуть з вами працювати. Міняйте свою ментальність, свої підходи.

Ми поступово приходимо до того, що будь-який бізнес, в тому числі, і плодоовочевий і ягідний, відповідає за безпеку своєї продукції, її якість, за свою репутацію на внутрішньому і зовнішньому ринках», – зазначила Ольга Трофімцева.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я