Україна є дуже конкурентоспроможною в Європі за якістю експортованих яблук – Андрій Ярмак

0
182

Молдова, Україна і Узбекистан є найбільш швидко зростаючими виробниками фруктів і овочів в Східній Європі і Центральній Азії, – пояснив в інтерв’ю сайту sadyogrody.pl Андрій Ярмак, економіст, експерт ФАО, фахівець зі східних ринків, повідомляє East-Fruit.com.

Ось як Андрій Ярмак розповідає про те, як і якими темпами садівництво розвивається в країнах Східної Європи і що саме становить загрозу для польських і європейських виробників фруктів і овочів.

Молдова, Україна і Узбекистан є найбільш швидко зростаючими виробниками фруктів і овочів в Східній Європі і Центральній Азії. Хоча Узбекистан і знаходиться далеко, він представляє головну загрозу для Польщі в деяких сегментах, оскільки через кілька років у Узбекистану буде багато черешні і заморожених овочів для експорту. Він також забезпечить східну Росію своїми недорогими яблуками, що позначиться на попиті на яблука з Європи.

Як зазначає Андрій Ярмак, ми також не повинні недооцінювати внутрішній розвиток виробництва в Росії. Зокрема, це стосується виробництва овочів, яке може бути повністю автоматизовано, наприклад: цибуля, морква, червоний буряк, а також картопля.

Росія в цих сегментах скоро стане самодостатньою, і я не здивуюся, якщо російські виробники стануть конкурентами на експортних ринках, – зізнається він.

Говорячи про Балканах, я хотів би звернути увагу на Сербію і Боснію і Герцеговину, – зазначає Андрій Ярмак.

Україна сильний гравець на ринку яблука

Експерт додає, що хоча раніше Україна експортувала обмежену кількість яблук, вона дуже конкурентоспроможна в Європі за якістю. Сприятливі кліматичні умови для вираженого кольору яблук і довгі ясні дні (влітку в Україні дуже сухо і мало похмурих днів) роблять українські яблука дуже привабливими на ринку ЄС.

Як зазначає експерт ФАО, в 2018 році Україна може зібрати рекордний урожай яблук прекрасної якості. Якщо в 2017 році в Україні було тільки близько 20 000 тонн високоякісних яблук, які не затребувані на місцевому ринку, то в 2018 році надлишок складе 100-140 000 тонн.

“Я думаю, що Україна буде торгувати в більш високому ціновому сегменті яблук, ніж Польща. Таким чином, вона не є прямим конкурентом, хоча частина яблук буде в одному сегменті. Сербія і Молдова теж мають відмінні умови, але в основному для зелених і жовтих сортів, в той час як Україна буде більш конкурентоспроможною за червоним яблуком. Однак у Молдови та Сербії є доступ до ринку Росії, і вони поки не конкурують на ринку Європи. Якщо Сербія приєднається до ЄС, вона втратить доступ на російський ринок, і та велика кількість яблук, яку вона зараз експортує виключно в Росію, наповнить ринок ЄС”, – говорить Ярмак.

Нові конкуренти на ринку малини

Ринок малини в Польщі бореться з багатьма проблемами, і польські виробники цих ягід вважають, що малина з України має великий вплив на ціни на польському ринку. За словами нашого співрозмовника, Україна збільшила експорт малини з нуля до приблизно 14 000-15 000 тонн за всього за п’ять років. У минулому сезоні країна могла б експортувати 20 000 тонн, якби в Україні було достатньо потужностей з заморожування. Однак не тільки Україна несе відповідальність за падіння цін в Польщі. Набагато більше – це Боснія і Герцеговина, яка вже експортує набагато більше, ніж Україна. Молдова теж розвиває цей бізнес, але досить повільно, – додає експерт ФАО.

Ринок чорниці також стає все більш і більш насиченим

“Що стосується чорниці, я вважаю, що Україна має намір збільшити експорт чорниці на 3000 тонн за сезон протягом наступних декількох сезонів. Я також хотів би звернути увагу на Румунію і Сербію, де швидко зростає збір ягід, особливо – на Румунію, де ягоди – дуже «гаряча тема», – підсумовує експерт ФАО.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я