Україна знизила експорт тепличних томатів, наростивши їх імпорт

0
586

Аналітики EastFruit відзначають, що Україна різко наростила імпорт тепличних помідорів в 2018 році, знизивши, при цьому, обсяги експорту.

За перше півріччя 2018 року українські тепличні комбінати експортували лише 3,7 тис. тонн томатів на суму $ 4,8 млн. доларів, в той час як імпорт досяг 47,8 тис. тонн на $ 30,6 млн. доларів США. Зростання імпорту в натуральному вираженні склало 69%, а у вартісному – 74% в порівнянні з першим півріччям 2017 року. При цьому експорт зменшився на 26% в натуральному вираженні і на 13% у вартісному.

Цікаво відзначити, що в травні 2018 року імпорт томатів перевищив 20 тис. тонн і був в 2,6 рази вище, ніж в травні 2017 року. Однак уже в червні він знизився до порівнянних з минулим роком показників. Як правило імпорт помідорів в Україні повністю припиняється в липні кожного року, оскільки на ринок виходить дешевий томат з місцевих плівкових теплиць.

Зростання імпорту на тлі скорочення експорту призвело до різкого погіршення торгового балансу України за томатами. Баланс погіршився на 90% в натуральному і на 113% у вартісному вираженні.

У той же час певний позитив можна знайти в підвищенні вартості одиниці експорту українських помідорів відразу на 19% в порівнянні з першим півріччям 2017 року, в той час як вартість одиниці імпорту знизилася на 3%.

Україна залишається нетто-імпортером тепличних овочів в зимовий період, і різко збільшує їх експорт в період з квітня по листопад. Відсутність доступу до традиційного ринку збуту в Росії змусило українські тепличні комбінати шукати йому альтернативу в країнах ЄС, завдяки чому асортимент і якість вирощуваних тепличними комбінатами України помідорів, істотно зросли. Це позитивно позначилося на внутрішньому споживанні, а також дозволило створити передумови для поступального збільшення експорту продукції в країни ЄС.

У той же час загальну негативну торговельну динаміку фахівці EastFruit пояснюють ускладненням реекспорту помідорів в Росію через Білорусь, яка як і раніше є найбільшим покупцем українських томатів.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я