Підвищення Укрзалізницею тарифів на вагони в 4 рази матиме вбивчий ефект для українського експорту – Укркондпром

0
97

Підвищення ставок плати за використання власних вагонів ПАТ «Укрзалізниця» майже в чотири рази за останні 5 місяців 2018 року завдасть потужного удару по українському експорту.

Таку заяву зробив голова Асоціації «Укркондпром» Олександр Балдинюк, коментуючи рішення Укрзалізниці про чергове підвищення ставок з 28 липня 2018 року, повідомляє прес-служба Асоціації.

О. Балдинюк нагадав про зміну процедури визначення плати за використання власних вагонів Укрзалізниці з 19 лютого 2018 року, що призвело до різкого зростання цін. Зокрема, вартість використання критих та ізотермічних вагонів, які необхідні для експорту кондитерської продукції, відразу зросла втричі —  з 213,6 грн до 684 грн за добу.  Після підвищення з 28 липня 2018 року ставки зростуть ще на 19,5% — до 817,2 грн за добу.

Таким чином, лише за 5 місяців 2018 року вагонна складова вартості залізничних перевезення зросла майже в 4 рази.

Зазначається, що з 31 жовтня 2017 року Укрзалізниця вже збільшувала тарифи на перевезення шляхом індексації на 15% коефіцієнтів до Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом та пов’язані з ними послуги.

Викликає занепокоєння затвердження правлінням ПАТ «Укрзалізниця» такого різкого підвищення ставок плати за використання вагонів УЗ, без розрахунку впливу логістичних витрат експортерів на динаміку українського експорту.

Адже піднімати ціни на свою продукцію такими темпами, як зростає вартість транспортних витрат, українські виробники не мають можливості, щоб не втратити конкурентоспроможність на зовнішніх ринках.

Предметом особливої тривоги вантажовідправників є значне підняття тарифів на фоні транзитної війни з Росією, яка заблокувала транзит своєю територією для українських товарів, а транспортування альтернативним маршрутом вже призвело до збільшення логістичних витрат на 40% при експорті українських товарів до країн Центральної Азії.

Замість пошуку можливостей для здешевлення транспортних витрат експортерів, Укрзалізниця послідовно піднімає тарифи, стримуючи український експорт.

За словами О. Балдинюка, експортери розуміють, що Укрзалізниця знаходиться у складному фінансовому стані. Але вирішувати цю проблему потрібно, в першу чергу, за рахунок підвищення ефективності роботи УЗ, а не лише перекладати відповідальність за неефективне використання наявних ресурсів на споживачів послуг, без покращення якості цих послуг.

Підвищення тарифів в «Укрзалізниці» обґрунтовували необхідністю приведення тарифів до ринкових. Але зростання тарифів ПАТ «Укрзалізниця», всупереч заявам керівництва, призвело не до «вирівнювання цін», а лише до подальшого зростання цін на приватні вагони. Адже якість вагонного парку Укрзалізниці поступається вагонам приватних власників.

При цьому експортери кондитерської продукції відчувають дефіцит ізотермічних вагонів, без яких неможливо експортувати товари, що потребують спеціального температурного режиму зберігання та транспортування. Адже, не дивлячись на збільшення тарифів, Укрзалізниця в останні роки не поповнювала свій парк вагонами цього типу, а у приватних власників таких вагонів немає. Тобто про встановлення ринкової ціни за використання вагонів цього типу взагалі не йдеться, адже  УЗ встановлює плату за їх використання виключно на свій розсуд, при цьому не покращуючи якість своїх послуг.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я