Через мізерні обсяги виробництва льону Україна випадає із світового галузевого ринку – думка

0
282

В Україні останнім часом з’являються повідомлення про зростання лляної галузі, однак це не так.

Про це в коментарі AgroPortal.ua повідомив генеральний директор ТОВ «ПВКФ “Сяйво”, голова ради директорів Асоціації розвитку льонарства і коноплярства України Микола Шкурко.

Він нагадав, що нещодавно заступник міністра аграрної політики з питань євроінтеграції Ольга Трофімцева повідомила, що експорт олійного льону з України за 2013-17 рр. збільшився з 10,9 до 56,8 тис. т, а лляної олії – з 2,8 до 9,9 тис. т.

«На перший погляд може здатися, що галузь переживає бурхливе зростання, в той час як протягом двох останніх років намітилося значне скорочення посівних площ», – зазначив Шкурко.

За його даними посівні площі в 2018 році скоротилися до 32,1 тис. га проти 47,1 в 2017р. За прогнозами на 2019 г. вони складуть 25 тис. га.

Валовий збір насіння льону скоротився з 45,5 тис. т в 2017 рр. до 31 тис. т в 2018 р, в 2019 очікується урожай на рівні 24,4 тис. т.

«Така динаміка виробництва однозначно призводить до падіння експорту», ​​- зазначив Шкурко.

За його словами, якщо порівнювати виробництво в Україні та світі, то можна помітити протилежні тенденції: в Україні спад, в світі зростання.
«Тобто Україна зі своїми мізерними обсягами просто випадає зі світового ринку. Незначний урожай і відносно висока ціна насіння льону на внутрішньому ринку змусили головного переробника цієї олійної – ЗАТ «Ніжинський жиркомбінат» віддати перевагу соняшнику. Зниження внутрішнього попиту з боку переробників будуть визначати подальше зменшення посівних площ і деградацію культури вирощування льону, що в подальшому може призвести до необхідності імпорту насіння льону», – прогнозує Шкурко.

На його думку, для збереження галузі необхідне прийняття невідкладних заходів щодо стимулювання виробництва льону олійного: зняття експортного мита (у Верховній Раді зареєстровані законопроекти 4737 і 9202), вдосконалення ДСТУ 4967: 2008, розширення класифікатора ТН ЗЕД позиції «харчове насіння льону», підтримки вітчизняної селекції, залучення зарубіжного досвіду.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я