Євген Милованов: Україна має гарантувати безпеку вживання експортованої сої кінцевому споживачу

0
391

Українським експортерам сої варто орієнтуватися на кінцеві ринки з точки зору споживання, поставляючи туди преміальні продукти, з огляду на зростаючі світові тренди. При цьому треба не забувати, що Україна має гарантувати безпечність вживання сої світовому споживачу. Про це заявив голова правління Федерації органічного руху України Євген Милованов під час виступу на II Олійножировій конференції, що організована компанією ПроАгро та проходить сьогодні в Києві.

«Найбільший світовий споживач сої – це Китай. До цієї категорії слід віднести також інші азійські країни – Японію та Південну Корею. Все більше вони орієнтуються на споживання високоякісного продукту, в тому числі, білкововмісного, що використовується в харчових цілях, наприклад, при виробництві соєвого молока. Така продукція закуповується на ринках Європи. Тобто, коли ми говоримо про те, що в нас зростає попит на сою в Європі, то треба розуміти, що не все в ЄС з’їдають самі. Там успішно реекспортують українську сою, в тому числі, й до азійських країн.

І коли ми говоримо про найбільших експортерів нашої сої – ЄС та Туреччину, то треба розуміти, що це, по суті, передпродажні ринки, які в подальшому здійснюють реекспорт української олійної»,- зазначив фахівець.

Голова правління Федерації органічного руху України пояснив, що під визначенням «безпечна продукція» він має на увазі, перш за все, відсутність генномодифікованого забруднення української сої.

«Якщо ми на законодавчому та виконавчому рівнях доведемо, що ГМ-продукт в Україні не просто не дозволений, а його взагалі не існує, то від цього виграє увесь український агроекспорт. Але для цього ми повинні навчитися контролювати самі себе. Моя пропозиція полягає в тому, що починаючи з 2019 року держава має ввести карну відповідальність за реалізацію ГМ-сої»,- зазначив Євген Милованов.

Фахівець також розповів, що позиціонування на ринку з органічною продукцією можливе лише в тому випадку, коли у виробника є гарантія виробництва такої продукції, що відповідає належним стандартам якості.

«Тобто без ГМ-забруднення, яке може відбутися не лише через те, що виробник порушує принципи ведення органічного виробництва. Це може відбутися за рахунок перехресного запилення, через забруднення на переробних пунктах, при транспортуванні, переробці тощо

І тому навіть якщо ми маємо 5-6% ГМ-забруднення сої, то це вже не є чистий продукт. Він представляє певну небезпеку на ринку.

Йдуть дискусії навколо того, чи треба підіймати цю проблему на обговорення чи, навпаки, ні. Деякі фахівці стверджують, що ГМ не несе ніякої небезпеки. Думаю, що лише через одне-два покоління суспільство врешті зрозуміє, що це є таки небезпечно.

Об’єктивно ринок споживання генетично немодифікованої продукції вже існує. Багато кінцевих споживачів є наляканими історіями про споживання продуктів з ГМО і багато хто з них переконаний, що ГМ – це все-таки шкідливо. В розвинених країнах світу люди переважно віддають перевагу продукції, яка є гарантовано не генномодифікованою»,- підкреслив Євген Милованов.

UkraineFood.org

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я