В УАВК розповіли, що стоїть на заваді експорту української картоплі до ЄС

0
116

З 2004 року в Євросоюзі діє директива, яка забороняє поставки картоплі з країн, продукція в яких не відповідає фітосанітарним нормам ЄС. До таких країн належить і Україна. Європейців не влаштовує, що в Україні поширені такі захворювання картоплі як нематода і рак картоплі.

Про це повідомила голова Української асоціації виробників картоплі (УАВК) Оксана Руженкова в інтерв’ю AgroNews.ua.

Вона зазначила, що приведення до європейських стандартів якості насіннєвої картоплі є свого роду «першою сходинкою для України, після якої можна буде думати про поновлення експорту у Європу».

«На горизонті ще декілька директив по товарній картоплі. Їх років через два можна буде адаптувати до вітчизняних реалій. Лише після цього виникне прецедент виходу на європейський ринок», – повідомила Оксана Руженкова.

Голова асоціації відзначила, що пришвидшити цей процес на сьогодні не можна, тому що європейське законодавство також не є сталим. «Тобто ми його можемо зараз зробити, але який сенс, якщо воно через півроку зміниться? Дуже логічно, що все почалося з насіннєвої картоплі, тому що будь-який аграрний бізнес починається з якісного насіння».

За її словами, для того, щоб процес відміни заборони експорту до ЄС зрушив з місця крім гармонізації законодавства треба, щоб склалися інші умови.

«Спочатку треба внести всі зміни до законодавства. Далі треба, щоб з’явилися підприємства, які захочуть експортувати до Європи, захочуть привести свій виробничий процес до високих стандартів. Вони мають знайти контракти на поставку картоплі до Європи і мати можливість виконати їх», – відзначила вона.

«Коли у нас буде зроблена уся гармонізація, підприємства будуть мати контракти от тоді вони повинні тиснути на державу, яка дуже повільно, можливо, за рік чи за півтора вирішить це питання, надіславши запит до Єврокомісії, щоб вона викликала сюди інспекторів, які перевірять українські господарства, підтвердять, що у них дійсно високий агрономічний рівень, сховища, є простежуваність продукції «від лану до столу». Тільки після цього, можливо, питання зрушиться з мертвої точки», – відзначила вона.

Руженкова додала, що для відновлення експорту у ЄС Україні також треба буде мати свого вітчизняного трейдера, який буде здатним обслужити ці контракти.

На її думку, цим трейдером цілком може стати компанія «Агріко Україна». За словами Руженкової, це підприємство вже цього року отримало контракт від голландських колег на поставку картоплі до європейських країн не членів ЄС. Голландці звернулися до української компанії, бо не можуть виконати свої зобов’язання перед клієнтами через неврожай картоплі у Європі через посуху.

Однак українському представництву всесвітньо-відомої компанії вкрай складно самостійно вирішити це питання, бо картоплю до замовників треба везти транзитом через територію ЄС, а державні органи не поспішають допомогти в виписуванні алгоритму подібних поставок, відзначила Руженкова.

«Самотужки прорвати європейську облогу нереально. А жаль. Це був би справжній шанс для українських картоплярів», – резюмувала вона.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я