Українські томати стали вигравати конкуренцію у іспанських та турецьких овочів

0
229

Сильні дощі і аномальні снігопади в Іспанії спровокували неврожай і викликали зменшення поставок помідорів. В Європі відчувається тотальний дефіцит, супермаркети не встигають задовольняти зростаючий попит на овоч.

Про це пише Агравері.

Як пояснила експерт «АПК-Інформ: овочі і фрукти» Тетяна Смирнова холодна погода в Іспанії свого часу приводила до 10-15% зростання цін на томати в ЄС. Чи не стане, на її думку, винятком і нинішній сезон. А слідом за цінами на зовнішніх риках неминуче подорожчання овоча і в Україні.

«Подорожчання продукції очікується до Нового року, і ціна буде вищою за нинішню як мінімум на 20-30%. На ній позначиться і подорожчання томатів в Європі, і зростання собівартості їх виробництва в нашій країні», — пояснила Смирнова.

Нинішня собівартість обертається скороченням посадок.

«Собівартість виробництва помідорів зросла як мінімум на 20-25%. В першу чергу збільшилися витрати на опалення, а також на добрива і необхідні для роботи імпортні матеріали. Ми змушені скорочувати площі під томатами і закривати старі теплиці», — зазначив заступник директора Уманського тепличного комбінату Андрій Гордій.

При цьому наші виробники будуть намагатися відправити нечисленний український урожай на експорт . Вони відкрито говорять, що відправляти наші томати в Польщу за $1,5 (42 грн) за кіло вигідніше, ніж здавати по внутрішній оптовій ціні. Тим більше, що після роботи над смаком, наші овочі стали вигравати конкуренцію у іспанських і турецьких.

«Оптові ціни на томати в Україні поки знаходяться на найнижчому рівні — 18-20 грн. за кілограм. Далі їм падати нікуди, тим більше що пропозиція різко скоротилося. Тепличні комбінати реалізували продукцію попереднього обороту, наступна хвиля буде через місяць-півтора — до Нового року», — пояснила ситуацію Тетяна Смирнова

Експерти не сумніваються в подорожчанні овочів з трьох причин:

  • Через зростаючого дефіциту томатів: через світову ситуацію і внутрішньоукраїнського скорочення обороту.
  • Зростання витрат на виробництво помідор через похолодання в Україні (більше коштів буде потрібно на опалення).
  • Збільшення попиту на цей овоч напередодні свята.

Все це може вже через кілька тижнів спровокувати збільшення оптової ціни на томати до 30-40 грн/кг (в залежності від сорту та якості продукту). А роздрібної — до 55-60 грн/кг, а часом навіть вище.

Нагадаємо, Експорт томатів з України в січні-вересні 2018 року зменшився (у порівнянні з аналогічним періодом минулого року) на 29% — до 10,71 тис. т ($7,98 млн.). Правда, відвантажуємо за кордон лише 0,93% врожаю, зазвичай це продукція тепличних господарств. Основні покупці наших помідорів — це Білорусь (69% обсягу), Польща (16,7%) і Латвія (2,7%).

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я