Тепличний бізнес в Україні: агровиробники просять державу ввести квоти на імпорт продукції закритого ґрунту

0
263

Імпорт огірка і томата в Україну за результатами 2017 р склав 29,58% від загальної кількості, що вирощується в Україні, а експорт томата й огірка в 2017 р – всього лише 17,13% від виробництва вітчизняної продукції. З року в рік в загальному обсязі імпорту зростає частка Туреччини. Так, за перше півріччя 2018 року, імпорт томата й огірка з території цієї країни склав 49,20 тис. тонн. Про це повідомила комерційний директор Торгового дому «Калинівка-Преміум» Людмила Налбат під час свого виступу на XV міжнародній конференції “Овочі та фрукти України-2018. Вектор на експорт”.

При цьому, за словами фахівця, наприклад, основний імпорт огірка здійснюється з грудня по березень, а томата – з грудня по липень. Імпортна продукція завозиться в ті сезони, коли українська продукція або відсутня, або дорога. Перевищення імпорту над експортом, незначні обсяги експорту, низька купівельна спроможність нашого населення, призводять до істотного зниження ціни на продукцію в весняно-літній період.

За інформацією Людмили Налбат, за даними 2018 року, в Україні, що має площу  майже 603,7 тис. кв. км, площа скляних теплиць займає всього 280 га. Наприклад, на площі Королівства Нідерландів, яка становить лише 42 508 кв. км., площа скляних теплиць – 6 000 га.

При цьому 95% площ скляних теплиць займають 28 українських господарств, що мають в своєму активі більше 2 га теплиць. З них тільки 7 – мають площу від 10 га. Решта – дрібні господарства площею менше 2 га. Також, в Україні є близько 8000 га плівкових теплиць фермерського і присадибного типу.

У своєму виступі Людмила Налбат зазначила, що на сьогодні основними культурами які вирощуються в теплицях є:

  • огірок (36% в промислових теплицях, 48% в плівкових теплицях фермерського і присадибного типу);
  • томат (61% в промислових теплицях, 42% в плівкових теплицях фермерського і присадибного типу);
  • перець (3% в промислових теплицях, 4% в плівкових теплицях фермерського і присадибного типу).

Крім того, за словами фахівця, розвиток тепличних господарств в Україні практично зупинився, а у переважної більшості промислових тепличних комбінатів є застарілі теплиці і технології, що заважає конкурувати із зарубіжними виробниками овочів. Так, наприклад, вартість 1 га теплиць із застосуванням новітніх технологій (при традиційній технології вирощування) перевищує 1,5 млн. євро, а при застосуванні LED-технологій (вирощування світлокультури) – до 3,0 млн. євро. І це без урахування будівництва (модернізації) інженерних мереж.

«Таким чином, при відсутності лобіювання та допомоги з боку держави промисловий тепличний бізнес чекає занепад і банкрутство», – зазначила Налбат.

В ході конференції, Людмила Налбат озвучила пропозиції щодо підвищення конкурентоспроможності українських виробників овочів у закритому грунті, в частині державного захисту, а саме: введення квот і обмежень для імпортної продукції на внутрішньому ринку України, повернення з державного бюджету підприємствам капітальних інвестицій, здійснених з метою будівництва теплиць за новітньою технологією або модернізації застарілих теплиць, повернення пільгової системи оподаткування ПДВ сільгоспвиробників (введення пільгової ставки), впровадження програми кредитування операційної діяльності сільгоспвиробників під «розумні» відсотки і здійснення ефективної боротьби з контрафактною продукцією.

Ярослава Коломієць

UkraineFood.org

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я