Позитивний імідж України як постачальника курятини та яєчних продуктів до ЄС під загрозою

0
109

Репутація України, як постачальника курятини і яєчних продуктів, може вкотре суттєво постраждати. Про це пише журналіст Ірина Глотова у своїй статті на Агравері.

Річ у тому, що буквально за три дні до Великодня впливова австрійська газета Die Presse поцікавилася, звідки, і від яких курей потрапляють яйця на тарілки австрійських бюргерів. У статті під назвою  “Яйця з кліток зі Сходу з`являються на наших тарілках” автори констатували, що більшість імпортованих у країну яєць “надходять від виробників в Україні, Азербайджані та Аргентині, які утримують курей у непристосованих для цього клітках”. У матеріалі наголошується, що Україна стала основним постачальником яєць в ЄС (наводяться дані щодо 13 тисяч тонн – за період з січня по листопад 2018 року), за нею слідують США і Аргентина.

Ще раніше австрійські ЗМІ зарясніли заголовками про курятину, яка мало не контрабандно потрапляє з України в ЄС у величезних масштабах. При цьому акцент робився на стражданнях української курки в неволі перед її попаданням на стіл європейців. Зрозуміло, що подібна інформаційна атака на українську продукцію – це, здебільшого, проява протекціонізму внутрішнього ринку та обґрунтування достатньо високої ціни яйця у Австрії. Адже за вимогами щодо утримання курей Австрія попереду всього ЄС: в країні ще в 2009 році заборонили “негуманні”, так звані “батарейні клітки”, що на території Євросоюзу було зроблено трьома роками пізніше. Тоді на зміну “батарейним” прийшли більш  просторі, поліпшеної конструкції – і саме вони сьогодні використовуються на фабриках найбільших виробників яєць в ЄС у Франції, Іспанії, Польщі. В Австрії ці “поліпшені клітки” є тільки на 8 невеликих фабриках (% від загального виробництва яєць), а з кінця 2019 року використання і таких кліток буде заборонено.

Щоправда, висновок авторів статті щодо України виглядає як суперечливий, адже у тій же статті повідомляється з посиланням на дані українських виробників, що при виробництві яєць для експорту в ЄС якраз і використовуються стандартизовані в Євросоюзі  “поліпшені клітки”.

Головним гравцем, а отже, і винуватцем історії називають “Миронівський хлібопродукт” (МХП), який є шостим найбільшим виробником курятини в Європі і найбільшим в Україні. Один холдинг виробляє м’яса курки і яєць вчетверо більше, ніж вся Австрія (понад 5 млн штук на день) і  тому ставить під загрозу виробників ЄС. Потужності МХП дійсно вражають: згідно зі звітом компанії, на її заводах в минулому році було вироблено майже 618 тисяч тонн курятини. На експорт пішло 286,8 тис тонн. Більшість – у Ірак, Словаччину та Нідерланди.

Компанію австрійські журналісти також звинувачують у тому, що вона у обхід європейських квот завозить куряче філе. Річ у тому, що після  укладання  угоди про асоціацію та ЗВТ з Євросоюзом Україні надали відповідну квоту на безмитний експорт курячого філе ( 20 тисяч тонн на рік). Проте у МХП знайшли простий спосіб обійти ці обмеження: при обробці курки в Україні в грудях просто залишали кістку, а далі ця курятина в обхід квоти продавалася на свої ж заводи з переробки в Нідерландах і Словаччині. Там кістку з грудки просто витягали. На виході  виходило куряче філе вже як продукт ЄС, який можна продавати не тільки в країни Євросоюзу, а й безмитно на треті ринки, зокрема, в Південну Африку. І хоча з юридичної точки зору все виглядає законно і у межах дозволених правил, для Австрії та решти країн ЄС це означає суттєву загрозу і фінансові збитки фермерів. Тож найімовірніше, у країнах євроспільноти будуть винаходити нові інструменти для звинувачень і подальшого контролю імпорту такої продукції з нашої країни.

UkraineFood.org

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я