Знову стабільність: Індекс продовольчих цін ФАО зрівнявся з рівнем минулого року, перервавши п’ятимісячне зростання

0
175

Щомісяця Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) публікує Індекс продовольчих цін — один з найбільш вживаних індикаторів цін у світі, який відображає зміни за місяць міжнародних цін на кошик продовольчих сировинних товарів.

 

У червні 2019 року середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО склало 173 пункти: він незначно (на 0,3 відсотка) знизився в порівнянні з травневим показником і практично зрівнявся з рівнем червня 2018 року. Зниження цін на молочну продукцію та рослинні олії цілком компенсувало зростання цін на зернові, цукор і м’ясо, перервавши неухильне підвищення сумарного значення Індексу, що тривало протягом майже п’яти місяців.

 

Середнє значення Індексу цін ФАО на зернові в червні склало 173,2 пункту, що на 6,7 відсотка (майже 11 пунктів) вище травневого показника і на 3,8 відсотка вище рівня червня 2018 року. Причиною такого збільшення стало різке зростання експортних котирувань кукурудзи, які підвищуються третій місяць поспіль, головним чином внаслідок очікуваного суттєвого скорочення обсягів експортної пропозиції з боку Сполучених Штатів — найбільшого світового виробника та експортера кукурудзи.

Світові ціни на пшеницю, що знижувалися протягом двох місяців поспіль, виросли, частково в силу невизначеності прогнозів виробництва, а також як наслідок підвищення цін на кукурудзу. Світові ціни на рис, навпаки, залишалися в червні на стабільному рівні: зміцнення курсу тайського бата і високий попит на рис сорту басматі були нівельовані слабким купівельним попитом на індійські і японські сорти.

Середнє значення Індексу цін ФАО на рослинні олії в червні знизилося на 2,0 пункту (або 1,6 відсотка) порівняно з минулим місяцем, склавши 125,5 пункту і досягши найнижчого рівня з грудня 2018 року. Це зниження викликане перш за все ослабленням котирувань пальмової та соєвої олій, при цьому ціни на соняшникову і ріпакову олії незначно виросли.

Міжнародні котирування пальмової олії продовжували падати внаслідок слабкого світового імпортного попиту і прогнозованого сезонного збільшення обсягів виробництва в головних країнах-експортерах. Ціни на соєву олію трохи знизилися на тлі стриманих експортних прогнозів у світлі очікуваних великих обсягів пропозиції на світових ринках.

Котирування соняшникової та ріпакової олій, навпаки, виросли. У випадку соняшникової олії це пояснюється стабільно високим імпортним попитом, а у випадку рапсової — новими побоюваннями у зв’язку з несприятливими перспективами врожаю в найбільших країнах-виробниках.

Середнє значення Індексу цін ФАО на молочну продукцію в червні склало 199,2 пункту, що на 26,9 пункту (11,9 відсотка) нижче травневого показника. Попри перше за п’ять місяців зниження значення Індексу, воно все ще на 9,4 відсотка вище рівня початку року.

У червні знизилися котирування цін на всі чотири категорії молочної продукції, включені в даний індекс, причому більшою мірою це торкнулося цін на сир і масло. Червневе зниження цін було викликано збільшенням обсягів експортної пропозиції та слабким імпортним попитом.

Середнє значення Індексу цін ФАО на м’ясо склало в червні 176,0 пункту, що на 2,6 пункту (1,5 відсотка) вище переглянутого травневого значення. Таким чином, тенденція до помірного щомісячного підвищення, що склалася за останні п’ять місяців, все ще зберігається.

У червні виросли котирування баранини, свинини й м’яса птиці під впливом активного імпортного попиту, особливо з боку країн Східної Азії, де поширення африканської чуми свиней продовжує негативно позначатися на обсягах внутрішнього виробництва. Активним був і світової імпортний попит на яловичину, однак ціни залишалися на стабільному рівні в результаті збільшення обсягів експортної пропозиції з боку Океанії.

Середнє значення Індексу цін ФАО на цукор в червні склало 183,3 пункту, що на 7,4 пункту (4,2 відсотка) вище травневого рівня. На світових цінах на цукор значною мірою позначилося зростання курсу бразильського реала до долара США. Зміцнення реала підтримує ціни, оскільки впливає на пропозицію цукру на світових ринках з Бразилії, де виробники воліють переробляти цукрову тростину на етанол для продажу на внутрішньому ринку, а не експортувати цукор за менш вигідними цінами.

Зростанню світових цін на цукор також сприяли повідомлення про скорочення обсягів експорту з ЄС.

 

Індекс продовольчих цін щомісяця оновлюється на сайті ФАО. Детальну інформацію та дані можна запросити написавши листа на world-food-situation@fao.org.

UkraineFood.org

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я