Китай може обвалити ціну на українське промислове яблуко у поточному сезоні

0
141

За інформацією аналітиків, незважаючи на тривале до останнього часу зростання цін на промислове яблуко в Польщі, Україні та Молдові, ця тенденція може змінитися на негативну вже найближчим часом. Головною причиною для цього є різке збільшення пропозиції дешевого концентрату з яблук нового врожаю в Китаї в 2019 році.

Як повідомляє EastFruit, минулого тижня фермери Польщі продавали кілограм промислового яблука в середньому по 14-16 центів США за кг, в той час як в минулому році за таку ж ціну продавали якісне яблуко сорту «Айдаред» для потреб свіжого ринку. Тобто ціни були більш ніж задовільними, і всі висловлювали обережну надію на подальше їх зростання.

В Україні, за даними проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти», ціни на яблуко для переробки на концентрат були практично ідентичними – купити промислове яблуко у садівників можна було не дешевше 13 центів США за кг, а ціни на великі партії досягали 16 центів за кг.

Однак уже сьогодні фермери Вінницькій області України повідомили про зниження переробниками закупівельних цін на промислове яблуко. Аналогічна інформація почала надходити і з інших виробничих регіонів України. Найімовірніше, на цьому тижні ця тенденція торкнеться і Польщі, а також Молдови, де фермери і так скаржаться на порівняно нижчу ціну на промислове яблуко, ніж в Україні і Польщі. Однак для Молдови ситуація обумовлена ​​тим, що, на відміну від України і Польщі, урожай яблук там в 2019 році не тільки не знизиться, а, швидше за все, буде навіть вище, ніж рекордний урожай 2018 року.

В даний час українські фермери намагаються домовитися між собою про повне припинення поставок технічного яблука на переробку в надії, що переробники повернуть закупівельні ціни на колишній рівень.

Однак українські виробники яблучного концентрату не бачать причин не тільки для подальшого зростання цін на промислове яблуко, але і для утримання їх на колишньому рівні. Вони повідомляють, що пропозиція яблука на заводи продовжує рости, а відсоток неякісного яблука, яке не може продаватися на свіжому ринку, в урожаї 2019 року навіть більше, ніж роком раніше, так як дуже багато садів постраждали від граду. А значить, на їхню думку, немає причин того, щоб платити за промислове яблуко стільки, скільки пропонували минулого тижня.

Однак головним аргументом для зниження цін на яблуко переробники вважають ситуацію з яблуком в Китаї. За їх словами, зараз з Китаю почали надходити пропозиції про закупівлю яблучного концентрату з яблук нового врожаю за цінами, що значно нижчі сформувалися зараз в Європі. Інший фактор – це рекордні запаси яблучного концентрату, які залишилися непроданими з урожаю минулого року. Вони зараз продовжують тиснути на ринок на тлі початку надходження пропозицій концентрату з урожаю поточного року.

«У 2018 році врожай яблук в Китаї був рекордно низьким для останніх років, так як дерева постраждали від заморозків і інших природних катаклізмів, а Китай є найбільшим виробником і експортером яблучного концентрату в світі», – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

«Однак ціни на промислове яблуко в Україні та інших країнах регіону в сезоні 2018/19 років також були рекордно низькими – іноді вони опускалися до 3-4 центів США за кг, але з іншої причини – урожай яблук в Польщі та інших країнах ЄС, а також в Україні та Молдові побив усі рекорди. А в цих країнах основна частина садів – це так звані напівінтенсивні яблуневі сади, що дають великий відсоток яблука, яке неможливо продати на свіжий ринок, особливо в умовах перевиробництва. Відповідно і Польща, і Україна, і Молдова побили всі рекорди за обсягами виробництва яблучного концентрату в сезоні 2018/19 років», – пояснює експерт.

«У сезоні 2018/19 років експорт яблучного концентрату з України досяг 120 тис. тонн, перевищивши показники попереднього сезону більш ніж в два рази. Більш того – це був новий рекорд експорту яблучного концентрату з України, а США, вперше стали головним його покупцем. Також вперше великі обсяги яблучного концентрату з України було експортовано в Канаду», – повідомляє Семен Крамаренко, виконавчий директор Української плодоовочевої асоціації (УПОА). «Головною перевагою українського яблучного концентрату була його низька ціна, але це досягалося за рахунок зниження доходів фермерів, які раніше непогано заробляли на продажу нетоварного яблука на переробку», – зазначає представник УПОА.

Українські виробники яблучного концентрату вважають, що припинення продажу промислового яблука окремими фермерами нічого їм не дасть, тому що завжди знайдуться ті, хто погодиться на нові умови. Крім того, вони заявляють, що урожай яблук в Китаї цього року буде рекордним – в минулому році яблуні «відпочили», а в цьому році погодні умови були сприятливими, що і призвело до різкого зростання виробництва, приблизно також, як це сталося в Польщі в 2018 році після неврожайного 2017 року. А значить їм краще взагалі не виробляти концентрат, ніж продавати його в збиток – адже, на їхню думку, якщо український концентрат буде пропонуватися в ЄС, США і Канаді істотно дорожче, ніж китайський, то його просто ніхто не купить. При поточній же ціні на промислове яблуко, українські експортери, на думку представників переробної промисловості, не зможуть конкурувати з Китаєм.

UkraineFood.org

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я