Затребувані сорти та на відповідність міжнародним стандартам якості – необхідні умови успішного експорту яблука

0
95

На сьогоднішній день ринки країн Південно-Східної Азії та Близького Сходу є найбільш перспективними для експортерів яблука. Адже незважаючи на загальне зниження світової торгівлі яблуком на світовому ринку, що спостерігається протягом останніх 5 років, країни вищевказаного регіону світу показують позитивну динаміку торгівлі. При цьому виробник, який бажає реалізовувати свою продукцію на даних ринках повинен гарантувати преміальну якість фруктів.

Таку думку висловив генеральний менеджер компанії “Сади Дніпра” і керівник проекту UApple Олександр Пахно в ході національної конференції «Плодоовочевий сектор Грузії – кращі інвестиційні ніші», яка відбулася в Тбілісі 7 листопада, повідомляє EastFruit. 

«У нас є поставки і в ЄС, і в країни Африки, Азії, але в цілому найбільш перспективним напрямком для себе ми вважаємо країни Південно-Східної Азії та Близького Сходу. Чому? Справа в тому, що за останні 5 років світова торгівля яблуком впала на 9%. У той же час ринок яблука з боку країн ASEAN виріс на 22%. Якщо ж розглянути весь регіон країн Південно-Східної Азії та Близького Сходу, то ринок яблука за вказаний період там виріс на 39%», – пояснив Олександр Пахно.
Гравець ринку в своєму виступі виділив дві головні речі для бажаючих експортувати яблуко. Перше – це наявність затребуваних сортів. Серед таких-сорт «Гала», що користується найбільшим попитом на Близькому Сході, сорт «Ред Делішес» витягнутої форми, сорт «Фуджі», «Гренні Сміт» і ряд інших.
Друге – це відповідність міжнародним стандартам якості. Яблуко повинно відповідати необхідним стандартам щільності, на ньому мають бути відсутні зовнішні пошкодження, а також мати необхідне забарвлення. Крім того, при реалізації продукції на зовнішніх ринках пред’являються певні вимоги до упаковки.
Олександр Пахно також зазначив, що компанія «Сади Дніпра» веде свій бізнес починаючи з 2015 року. При цьому в своїх стратегічних планах тут спочатку націлювалися на експорт.
«Чому ми вибрали саме експортний напрям?
Одна з причин – це відносно стабільна ціна в порівнянні з ціною на внутрішньому ринку.
Хочу навести приклад динаміки цін на сорт яблука «Роял Гала» за останні три роки на внутрішньому українському ринку і на зовнішніх ринках. Так, ціна на внутрішньому ринку на яблуко без упаковки коливалася на рівні 30-55 центів/кг, а ціна на експортному ринку була відносно стабільною», – пояснив Олександр Пахно.
Фахівець також пояснив різницю між вирощуванням яблук преміальної якості для експорту і яблук для внутрішнього ринку. На думку генерального менеджера компанії “Сади Дніпра” і керівника проекту UApple, сорти, затребувані на експортному ринку, очевидно, будуть залишатися такими і на внутрішньому.
«Однак тут постає питання, пов’язане з якістю продукції. Яким чином ми визначаємо цю якість? Хтось може подумати, що її ми визначаємо на дереві прямо в саду. Правильний критерій якості повинен визначатися вже безпосередньо перед доставкою продукції кінцевому споживачеві. Для цього необхідно правильно організувати весь ланцюжок: від вирощування, збирання та зберігання яблука до його доставки кінцевому споживачеві. Що ж стосується технології, то на якість яблука впливає дуже багато факторів: вік дерев, клімат, стан грунту, стабільність виробництва, боротьба з шкідниками, час збору врожаю і т.д.
Спочатку необхідно визначити для себе критерій якості, тобто те, яку якість, перш за все, ви хочете отримати. Якщо взяти до уваги комерційні аспекти, то необхідно зібрати врожай якомога раніше, щоб скоріше продати його і отримати за нього оптимальну ціну. Якщо ж зібрати врожай пізніше, то можна отримати більший калібр яблука, його краще забарвлення. Це дозволить зберігати його максимально довго і продавати в кінці сезону», – розповів в ході конференції Олександр Пахно.
Крім того, різниця між вирощуванням яблук преміальної якості для експорту і яблук для внутрішнього ринку, на думку Олександра Пахно, полягає в наявності додаткових витрат. Такі витрати складаються, наприклад, в необхідності наявності в структурі компанії відділу продажів.
«У вас обов’язково повинні бути співробітники, які вільно володіють англійською мовою.
Також продукція на експорт повинна бути обов’язково сертифікована. Крім того, виробник в разі виходу на зовнішні ринки несе витрати на рекламу. У натуральному вираженні всі ці витрати досить високі. Наприклад, у нас на підприємстві вони складають близько 1,5-2 центів на кг виробленої продукції. Однак, якщо порівняти різницю в ціні на внутрішньому і на зовнішньому ринках, то ви зрозумієте, що такі витрати порівняно невисокі, тому що вартість яблука на зовнішньому ринку набагато вище», – зазначив Олександр Пахно.
Відповідаючи на запитання учасника конференції щодо використовуваного обладнання при зборі врожаю яблука в компанії «Сади Дніпра», Олександр Пахно підкреслив, що збір врожаю відбувається виключно вручну.
«Також ми звернули особливу увагу на якість дерев’яних контейнерів. У поточному році ми їх замовляли в Польщі у зв’язку з тим, що обробка деревини з якої вони зроблені, повинна бути ідеальною. Крім того, необхідно звернути увагу на якість під’їзних доріг до саду. Адже як показує практика, близько 10% врожаю може бути зіпсовано при транспортуванні саме через погані дороги.
Також у своїй компанії ми поміняли систему мотивації співробітників при збиранні врожаю. Якщо раніше ми оплачували їхню працю виходячи з кількості кілограмів зібраного яблука, то з поточного року ми ввели погодинну оплату, щоб виключити фактор поспіху, який негативно впливає на якість прибирання», – зазначив Олександр Пахно.

UkraineFood.org

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я