РФ залишається другим імпортером плодоовочевої продукції з України

0
199

Представники плодоовочевої галузі завжди аналізують стан сектору не виходячи за його межі. Це так само, як судити про зовнішній світ не виходячи з квартири. Тому для отримання об’єктивного аналізу важливо вийти за межі галузі та подивитися на неї очима тих людей, які мають суттєвий вплив на її розвиток – держави, чиновників, банкірів, імпортерів. Така інформація дозволить гравцям ринку, можливо, скорегувати стратегію розвитку власного бізнесу на знайти шлях, що дозволить збільшити їхні прибутки.

Таку думку висловив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак під час XVI Міжнародної конференції «Овочі та фрукти України-2019. Експортний прорив!», що стартувала 3 грудня в Києві.

Українським плодоовочівникам потрібно подивитися на галузь очима людей, які впливають на її розвиток

За словами Андрія Ярмака, спочатку потрібно подивитися на такого важливого учасника плодоовочевої галузі як чиновник. Адже представники різних міністерств та відомств є всіма тими людьми, які безпосередньо приймають рішення, що впливають на ефективність бізнесу.

«Хто ж є представники плодоовочевої галузі для цих людей порівняно з іншими учасниками агроринку? Тут варто порівняти ягідний бізнес України з зерновою та олійною галуззю. Наприклад, зернова галузь представлена в Україні 15 млн га із зростанням протягом останніх 5 років на 11% та експортним прибутком $7,5 млрд. Олійна галузь – це 7 млн га, зростання на 18% та експортна виручка у розмірі $7,7 млрд.

Порівняно з цими двома галузями плодоовочевий сектор має площі менше 2 млн га. Якщо взяти до уваги усі продукти, що виробляються в Україні плодоовочевою галуззю, то загальний експорт складе близько $400 млн. При цьому 80% галузі знаходиться в тіні, а падіння протягом 5 років склало 27%.

Відповідно, коли наші чиновники звертають увагу на галузь, то потрібно розуміти, що плодоовочевий сектор для них є проблемою. Адже з їхньої точки зору цей бізнес нічого не дає, але постійно щось просить. Звідси стає зрозумілим, чому чиновники не ставлять плодоовочеву галузь пріоритетом»,- пояснює економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

До того ж, на думку Андрія Ярмака, твердження останніх років про те, що курс української національної валюти протягом останніх 10 років підтримують металургія, IT та агрогалузь є доволі суперечливим. «Насправді його підтримують українські заробітчани. Саме ці люди дають найбільший притік валюти в Україну»,- повідомляє він.

У контексті розгляду питання «Що є плодоовочева галузь для держави та як та з ким можна спілкуватися в ній?», фахівець розповів, що протягом останнього часу в Україні з’явилося дуже багато агроасоціацій.

«І це є дуже добре. Але варто подивитися на концентрацію ринку у розрізі частки на ньому трьох найбільших гравців. Так, у сегменті курячого м’яса понад 60% ринку України належить трьом компаніям, аналогічна ситуація й у олійній галузі. Трохи менше половини ринку яєць належить також трьом компаніям. Три компанії також володіють 45% ринку українського цукру.

Якщо ж подивитися на картоплю, овочі та фрукти, то ми побачимо, що частки 3-х найбільших гравців ринку складають менше 1%. Чому нам важко сьогодні зробити якийсь лобістський ресурс для плодоовочевої галузі? Тому що, по-перше, для цього потрібно зібрати купу людей. По-друге, навіть якщо ці люди почнуть збирати для цього гроші, то це будуть мізерні кошти, зважаючи на вищевказану частку на ринку кожного з них. Виходячи з цього, м’ясна чи олійна галузі будуть завжди ефективніше просувати свої інтереси. На жаль чи на щастя, це є капіталізм і ми бачимо в яких умовах знаходиться наша галузь»,- повідомляє Андрій Ярмак.

Щодо питання «Хто є представники плодоовочевої галузі для банкірів?», Андрій Ярмак зазначає, що для того, щоб відповісти на нього варто взяти для прикладу  ціни на капусту за кілька сезонів. Так, в один і той самий день але в різні роки ціна на неї може відрізнятися в 20 раз або навіть більше. «Представники банків не можуть працювати з такими розрахунками клієнтів. Точніше, вони одразу покажуть «червону картку» такому клієнтові і не будуть співпрацювати з ним надалі»,- висловлює думку економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

РФ залишається другим найбільшим імпортером плодоовочевої продукції з України

Звертаючись до учасників конференції він також закликав їх звернути увагу на те, хто є представники плодоовочевої галузі України в очах імпортерів.

«Коли наші плодоовочевики ідуть, припустимо, до Британії, Швеції, Малайзії чи Сінгапуру і розповідають про наш великий експортний потенціал, то імпортери бачать, що найбільшим у світі експортером плодоовочевої продукції є США з часткою глобального експорту 11,7%. І коли вони дивляться на Україну, то бачать, що ми знаходимося наприкінці третьої двадцятки експортерів світу з часткою на глобальному ринку 0,2%. І тому вони роблять висновок, що з нами особливо нема про що говорити. Тому нам сьогодні вкрай важливо збільшувати свою присутність на світових ринках»,- говорить Андрій Ярмак.

Він також повідомляє, що на сьогодні Російська Федерація, не зважаючи на заборону експорту з України, фактично залишається другим найбільшим імпортером плодоовочевої продукції з України. При цьому доля України в імпорті плодоовочевої продукції до РФ складає 0,5%. У свою чергу, Україна постачає до РФ 12,1% своєї плодоовочевої продукції.

Більш важливим торговельним партнером для України, за даними Андрія Ярмака, стала Польща. Доля України в імпорті плодоовочевої продукції до цієї країни складає 2,4%. Україна ж постачає до Польщі 16,9% своєї плодоовочевої продукції.

UkraineFood.org

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я