Україні треба домовлятися з ЄС про збільшення безмитних квот на експорт меду – думка

0
180

Наразі український ринок меду високо залежний від поставок в Європейський Союз, частка якого в загальному обсязі українського експорту сягає більш ніж 80%.

При цьому країни ЄС вважаються найбільшими у світі імпортерами меду. Близько 40% потреб споживачів в меді задовольняється за рахунок імпорту, повідомила консультант Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Анна Бурка на своїй сторінці у соцмережі Facebook.

“Підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, в рамках якого почала функціонувати поглиблена та всеосяжна зона вільної торгівлі, сприяло збільшенню країн-покупців та нарощуванню об’ємів експорту українського меду, а відповідно і надходженню валютної виручки в країну. Так, вже за результатами 2016 року обсяги експорту збільшились на 42% в порівнянні з 2015. Позитивна тенденція продовжує зберігатись, в 2019 р – вже 45 тис.тонн.

Вже через рік після підписання Угоди, кількість підприємств, що мали право поставляти мед на ринки Європейського союзу, зросла до 52, а вже на кінець 2019 року склала 72″,- навела статичтичні дані Анна Бурка.

За словами консультанта ФАО, протягом дії Угоди про ЗВТ українські компанії-експортери меду активно використовують можливості безмитних тарифних квот.

Як основна, так і додаткова преференційна квота на мед використовувалась в перші дні місяця. Незважаючи на те, що на позаквотний об’єм діє імпортне мито в розмірі 17,3%, обсяги експорту українського меду продовжують збільшуватись. Поточний обсяг експорту в 7-8 разів перевищує щорічний обсяг загальної квоти, що підтверджує зацікавленість в українському медові зі сторони європейських партнерів.

Крім того зросла і частка України в імпорті меду в країни ЄС, якщо в 2013 році вона складала лише 10%, то в 2019 – більше 20%. А відповідно, Україна стала №2 постачальником меду в Європу, поступившись лише Китаю”,- зазначила Анна Бурка.

При цьому вона висловила думку, що поточний об’єм квоти не задовільняє як попит Європи , так і можливості українскої медової індустрії. Отже, наступні переговори Україна-ЄС мають бути націлені на збільшення як безмитної квоти, так і зниження митних тарифів. Як приклад, може бути використана модель співпраці між ЄС та Мексикою, для якої преференційна квота становить – 30 тис. т зі ставкою 8,6%.

“Оновлення угоди про Асоціацію між ЄС та Україною в наступному році може надати новий поштовх для розвитку української медової індустрії та посилити позиції України на ринку ЄС та знизити залежність від поставок китайського меду, який наразі формує близько 40% від сукупних поставок меду в цьому напрямку”,- повідомила консультант ФАО.

UkraineFood.org

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я