Потенціал диверсифікації, що має український АПК, є мало в якому іншому виді бізнесу – власник «Епіцентр Агро» Олександр Герега

0
169

Агрохолдинг «Епіцентр Агро» на сьогоднішній день є одним з найпотужніших гравців українського аграрного ринку. Його земельний банк налічує понад 160 тис. гектарів сільгоспземель у Вінницькій, Хмельницькій, Київській, Тернопільській та Черкаській областях  та має всю необхідну інфраструктуру для розвитку рослинницького напрямку агробізнесу. Один із перспективних напрямків діяльності – розвиток власних маршрутних елеваторних хабів і розбудова сучасних виробничих потужностей для зберігання і доробки зернових культур. Навіть попри кризові явища в економіці, викликані світовою пандемією коронавірусу, компанія інвестує мільярди гривень у цей напрямок.

Під час технологічного запуску сучасного маршрутного елеватора на Закупнянському ХПП, який після розбудови став найбільшим елеваторним хабом на Хмельниччині з сумарними потужностями зі зберігання зернових 305 тис тонн, журналісти AgriGator поспілкувалися з власником «Епіцентр Агро» – Олександром Герегою.

У бліц-інтерв’ю він розповів про перспективи розвитку ринку зберігання та переробки зернових культур в Україні, філософію ведення бізнесу та ключові правила роботи.

«В 2021-2022 маркетинговому році «Епіцентр Агро» зможе забезпечити зберігання 2-2,2 млн тонн зернових»

– Пане Олександре, нещодавно прес–служба Вашої компанії оприлюднила інформацію про завершення будівництва елеваторного хабу на Київщині. Як зазначалось, це було першим кроком у створенні мережі регіональних елеваторних хабів, які об’єднають бізнес–інтереси продавців і покупців зерна. В яких ще регіонах плануєте розвивати подібні проєкти і наскільки вони потрібні ринку?

– На сьогоднішній день загальні елеваторні потужності із зберігання зернових компанії «Епіцентр Агро» складають вже близько 1,5 млн тонн. Зупинятися на цьому не збираємось, адже сучасних маршрутних елеваторів українським агровиробникам не вистачає. В Україні зовсім не багато маршрутних елеваторних комплексів оснащених за останнім словом техніки. Тому щороку багато тисяч тонн збіжжя, особливо ранньої групи зернових (пшениці, ячменя), відправляється до портів одразу з поля. Агровиробники недоотримують кошти за вирощений врожай.

Нове обладнання дозволить швидко доводити зерно до високих стандартів якості, прописаних в міжнародних контрактах, великі силоси забезпечать його надійне зберігання впродовж усього сезону, оперативна взаємодія власника елеватора з агровиробниками та зернотрейдерами – надасть можливість реалізовувати збіжжя в будь-який період року, за більш вигідною ціною. При цьому, мова йде не лише про прибутки агровиробників, а й про розміри надходження валютної виручки в Україну.

У поточному році розпочинаємо реалізацію нових проєктів із будівництва та реконструкції ще п’яти маршрутних елеваторів майже на 700 тис тонн у Хмельницькій та Вінницькій областях. Сподіваюсь, що в 2021-2022 маркетинговому році «Епіцентр Агро» зможе забезпечити зберігання 2-2,2 млн тонн зерна.

Насправді,  Україна має потенціал зі збору зернових на рівні 100 млн тонн. Тобто, ті 2 млн тонн зберігання, які ми незабаром зможемо забезпечити виробникам, становитимуть лише 2% від потенційного збору врожаю.

-Наскільки Ви задоволені реалізацією проєкту з запуску маршрутного елеваторного комплексу на Закупнянському хлібопереробному підприємстві (ХПП)? Чи були якісь складнощі?

– Закупнянський ХПП на Хмельниччині ніколи раніше не розглядався профільними міністерствами з точки зору розбудови тут потужного елеваторного хабу та розвитку маршрутних можливостей для зерновиків. Але ми уважно вивчили конкурентне середовище, географічне розташування та рельєф місцевості і зрозуміли, що потенціал і перспективи у станції Закупне в агробізнесі таки є. Ця ділянка складається з двох частин: верхнього та нижнього майданчиків, які можуть працювати автономно. Додаткові залізничні колії, що ми побудували, і нові встановлені хопери, дають нам можливість накопичувати збіжжя під час опадів, працюючи при цьому практично безперервно.

– Минулого року зявилася інформація про тещо Ваша компанія планує інвестувати 4,5 млрдгрну будівництво нових елеваторівЯкий відсоток коштів Вам вже вдалося засвоїти в рамках даного інвестпроєкту протягом цього року? 

– Це легко порахувати. Інвестиції в середньому становлять $200 на кожну тонну зберігання зерна. За останні два роки ми побудували сучасних елеваторних потужностей понад 1 мільйона тонн. Якщо перемножити ці цифри, стане зрозумілим рівень масштабу проєктів.

«В агробізнесі хочемо йти шляхом диверсифікації»

– Одним з напрямків розвитку стратегії Вашої компанії визначено підвищення ефективності виробництва в агробізнесіНазвіть три основні правила за рахунок яких Вам та Вашій команді вдається цього досягти? 

– По-перше, «Епіцентр Агро» зараз проводить велику роботу з оптимізації витратної частини. По-друге, ми працюємо над підвищенням ефективності аграрного виробництва. Зокрема, над збільшенням ефективності закупок добрив, запчастин та інших товарно-матеріальних цінностей. По-третє, ми цінуємо наші кадри, наших людей, які вміють працювати ефективно.

На сьогоднішній день ми пройшли й успішно засвоїли перші два етапи в агробізнесі – рослинництво та зберігання. Тепер хочемо зробити крок вперед – піти шляхом диверсифікації в агробізнесі. Максимально збільшувати свою ефективність в АПК, аби бути впевненими, якщо, не дай Боже, станеться неврожайний рік і проблеми в рослинництві, то додаткові напрямки, які ми матимемо, допоможуть компанії пережити складну ситуацію.

На мою думку, аграрний бізнес є надзвичайно цікавим. Той величезний потенціал диверсифікації, що закладений в ньому, є мало в якому іншому виді бізнесу. За виключенням, хіба що рітейлу, де ми успішно працюємо багато років (Олександр Герега є співвласником мережі торговельних центрів «Епіцентр» – AgriGator), завжди диверсифікуючи свої потужності настільки, наскільки це тільки можливо.

Нинішню кризу в економіці розцінюю як нове випробування та додаткові можливості. Думаю, що іспанцям, французам чи італійцям сьогодні набагато важче, адже європейські країни звикли до роботи у комфортному середовищі. Натомість українські підприємці за 29 років незалежності країни вже призвичаїлися до різноманітних моментів, які загартовують і роблять нас сильнішими.

– Нещодавно зявилася інформаціящо «ЕпіцентрАгро» планує серйозно розвивати в подальшому напрямок переробкизокрематакої культури як кукурудзаЯкі зовнішні ринки Ви сьогодні розглядаєте в рамках розвитку цього проєкту? 

– Нам дуже б хотілося побудувати потужний переробний комплекс. І ми прискіпливо шукаємо свою нішу. Проте, скажу відверто, сьогодні справа це дуже не проста. Зовнішні ринки не чекають від нас сільгосппродукції з додатковою вартістю – вони звикли отримувати від українських агровиробників сировину.

Змінювати цю парадигму треба разом із представниками профільних міністерств та відомств. До речі, варто, було б відновити роботу Мінагрополітики, яке має лобіювати інтереси українських аграріїв за кордоном.

І ще один досить важливий нюанс. Маючи сучасні елеваторні комплекси, можна розвивати подальший глибинний розвиток АПК – розпочинати широкомасштабну роботу із акумуляції тієї кількості сільгоспкультур, які цікаві потенційному інвестору для переробки на теренах України. Тобто, власні потужності зі зберігання зернових стануть надійним фундаментом у розбудові даного напрямку.

UkraineFood.org

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я