Cкільки втрачають торгові мережі та садівники від продажів неякісної плодоовочевої продукції: роз’яснює Андрій Ярмак

0
163

“Близько 15 років тому я сформулював ідею і розробив методологію аудитів плодоовочевих відділів супермаркетів, яка спочатку використовувалася в Україні. З тих пір важливість відділів свіжих овочів і фруктів у всіх роздрібних продовольчих мережах зросла настільки, що хороший плодоовочевий відділ може зробити прибутковим всю мережу, а поганий, навпаки, привести до її банкрутства. Наш плодоовочевий аудит мереж супермаркетів в останні роки застосовується вже в багатьох країнах світу і він багато разів точно передбачав долю всього роздрібного бізнесу”,- пише Андрій Ярмак, економіст Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) у своїй статті на EastFruit.

“Однак прогрес у супермаркетів нашого регіону не надто швидкий. Тому я розповім історію, яка сталася зі мною в Києві в середині лютого, а також на цифрах покажу, чому сміття замість фруктів і овочів – це погана ідея не тільки для супермаркетів, а й серйозний стримуючий фактор для розвитку садівництва та овочівництва в цілому. Я буду показувати це на прикладі України, однак це однаково актуально і для Молдови і для Грузії і для Узбекистану і Таджикистану.

Зайшовши в супермаркет однієї з мереж (назвемо її мережею А), яка, судячи за рівнем цін, повинна прагнути до «преміальному» сегменту, я виявив, що з 10 позицій яблука, жодне не відповідає мінімальним стандартам якості. Чи не моїм, а навіть державним ДСТУ. В результаті, так як яблуко є обов’язковою покупкою для мене, я прийняв рішення піти до конкурентів, хоча вони розташовані менш зручно і я втратив додатковий час. Відразу скажу, що не тільки яблуко змусило мене відмовитися від покупок в цьому магазині – борщовий набір там був в огидному стані і навіть лимони були мляві і деякі – підгнилі.

У конкурентів (назвемо їх супермаркет Б) картина була теж не дуже хороша, але пару позицій яблука мені підійшли, тому я витратив в цьому магазині близько 1 тис. гривень ($ 36), звичайно, не тільки на овочі та фрукти. До речі, весь асортимент овочів і фруктів я так і не купив, зате зайшов в ларьок поруч, де завжди є преміальні фрукти і овочі і витратив там ще близько 400 грн ($ 14), купивши свіжу рукколу, якісну хурму, асортимент томатів, і інші овочі і фрукти.

Отже, що виходить з точки зору магазину? Супермаркет А втратив 1,4 тис. грн відразу. Більш того, подарував з них 1 тис. грн прямому конкуренту, а ще 400 грн, ларьку! Супермаркет Б втратив 400 грн. Спасибі вам супермаркети, за підтримку малого бізнесу! Жарт, звичайно, але частка правди в цьому є. Чому власник ларька може забезпечити якісну викладку, а супермаркет – не може?!

А тепер вважаємо втрати цієї мережі від сміття замість яблук на полиці. Подібний магазин, за моїми приблизними оцінками, повинен обслуговувати від 2 до 3 тис. споживачів щодня. Беремо 2500. Припустимо, що таких вимогливих, як я, набирається всього 5%. Середній чек, нехай буде близько 200 грн (у мене завжди значно більше). Отже, цей магазин поганими яблуками на полиці буквально виставив мене за двері, а разом зі мною ще близько 125 осіб за той день, кожен з яких подарував конкуренту 200 грн в середньому. Як бачите, я беру мінімальні з можливих цифр, тому що ми знаємо, що вимогливий до якості покупець витратить більше. Але щоб не перебільшувати, нехай буде так. Разом, втрати магазину за день склали 25 тис. грн., а в річному вимірі – понад 9 млн. грн ($ 325 тисяч), подарованих конкурентам! Це дуже дороге сміття!

Але це ще не все! Це яблуко, як я знаю з перших вуст, погано продається. Воно займає місце. Припустимо це всього лише 1 квадратний метр площі, але ж за цю площу в центрі Києва доводиться платити! І не тільки за торгову, а й за складську, та ще й за логістику.

Так, і це ще не все. У мене є серйозні підозри, що такі жахливі за якістю овочі та фрукти прийняті мережею до реалізації не просто так. Я майже впевнений, що якби власник бачив ці яблука в момент приймання, він би їх не прийняв ні за яких обставин! Я не думаю, що у мережі у внутрішніх стандартах є дозвіл приймати сміття. А значить, хтось повинен бути сильно зацікавлений в тому, щоб закрити очі на якість.

Що ми маємо в результаті? Мінус 9 млн грн виручки на магазин, неповага до споживача, і порушення навіть не суперсуворих норм безпеки та якості продукції, які діють в Україні. В принципі це яблуко потрібно було б або утилізувати, або продати на переробку.

Також це невигідно мені, як споживачеві – я ж витратив майже на годину більше часу, ніж якби купив все в найближчому магазині! Це час має вартість. Пояснюю на цифрах.

Отже, останні дані, які я знайшов про середній рівень заробітної плати – це грудень 2020 року та середня по Україні становить 14 тис. 179 грн. Якщо вважати, що в середньому в місяці 22,5 робочих дня, а робочий день – це 8 годин, 1 година праці українця оплачується в 78,8 грн. Разом, я втратив 78,8 грн, щоб купити потрібні мені фрукти і овочі. У масштабах країни – це величезні цифри втрат!

Так, деякі споживачі вважатимуть таке яблуко прийнятним, але на будь-якому ринку і в будь-якому кіоску можна знайти яблуко більш високої якості, яке коштує не набагато дорожче!

Однак, запитаєте ви, а чому ж це невигідно для садівника або городника ?! Адже замість того, щоб продати яблуко на переробку за півтори гривні, він, ймовірно, отримав за нього в 7-8 разів більше, а значить вигода очевидна?

Я, знову на цифрах доведу, що це не так. Більш того, я впевнений, що сміття на полицях, замість фруктів і овочів, сильно стримує розвиток плодоовочевого виробництва. Використовую приклад яблука, але це актуально для будь-якої плодоовочевої продукції. Про картоплю, до речі, я писав зовсім недавно – там така ж ситуація.

Припустимо, мережі б не брали некондиційне яблуко, а на ринках його годі й шукати, тому виробникові довелося б його продавати не по 7-10 грн / кг, а скажімо, по 1-2 грн / кг на переробку. Що було б з цінами на якісне яблуко в такій ситуації?

Воно б продавалася не по 15 грн, як зараз, а по 20-25 грн / кг (це мінімум), тому що споживачеві як і раніше потрібно було б купувати яблуко. А значить попит на якісне б яблуко був набагато вище, на тлі відсутності пропозиції дешевого сміття.

Припустимо є виробник, у якого 60% яблука низької якості. Припустимо він отримує 50 тонн з гектара. Виручка з гектара у нього буде близько 490 тис. грн. При цьому 91% цієї виручки він отримає від якісного яблука. Чи захоче він витрачати і далі 60% грошей на отримання 9% виручки? Звичайно, ні!

А значить цей виробник буде активно працювати над зниженням відсотка нетоварного яблука в саду – підвищувати технологічний рівень, ставити градозахист і т.п. В результаті, цих дій, виробники можуть подвоїти свої доходи, тобто замість 490 тис., отримувати 1 млн грн з гектара, і це навіть за умови збереження низької врожайності на рівні 50 тонн з гектара!

Звичайно, якщо мережі супермаркетів перестануть приймати сміття, то й ціни на якісне яблуко на внутрішньому ринку знизяться, тому що їх пропозиція виросте. Але це не проблема, тому що є ще й експорт.

А яка зараз головна проблема у сегмента експорту українського яблука? Так – дефіцит якісного яблука !!! Тобто, садівник не втратить нічого в доходах, так як крім внутрішнього ринку, зможе продавати яблуко і на експорт.

Що ж означає відмова від сміття на полицях супермаркетів в масштабах країни з точки зору садівника? Це означає плюс 4-5 млрд грн, за найскромнішими підрахунками, додаткової щорічної виручки для садівників, які вирощують тільки яблука! А значить весь бізнес стане просто набагато більш прибутковим і в нього прийдуть додаткові інвестиції.

Тому ми з легкої совістю будемо боротися за те, щоб не було на полицях супермаркетів свіжих овочів, фруктів і ягід низької якості. Будемо сподіватися, що ця інформація буде доходити до власників і менеджерів мереж супермаркетів, а також власників садових і овочівницьких господарств країн нашого регіону”,- підкреслив Андрій Ярмак.

UkraineFood.org

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я