Україна різко збільшила експорт овочів до Білорусі, що згодом реекспортуються до РФ

0
1072

В 2021 році Україна різко наростила експорт овочів борщового набору та картоплі в Білорусь. Поставки моркви за перші 6 місяців 2021 року з України до Білорусі зросли в 50 разів майже до 8 тис. тонн, товарної картоплі – в 3 рази до 5 тис. тонн, цибулі в 2,7 рази до 2,4 тис. тонн, буряка – в 6 разів до 1,9 тис. тонн.

Ця новина могла б здатися несподіваною, адже Білорусь сама зазвичай є великим експортером цих товарів, поставляючи їх у Росію і в Україну, повідомляє проєкт EastFruit. Більш того, пару років тому саме Білорусь і Росія поставили величезні обсяги своєї картоплі на ринок України. Однак, ми пам’ятаємо, що в травні-червні 2021 року російські соціальні мережі рясніли мемамі про високі ціни на моркву і буряк. Відповідно, частина української продукції, очевидно, призначалася не стільки для ринку Білорусі, скільки для ринку РФ.

Звернувшись до торгових джерел, ми отримали підтвердження того, що частина продукції дійсно поставлялася до Росії, під виглядом продукції з Білорусі.

Тому проаналізуємо ситуацію окремо по кожному з видів овочів, щоб визначити хоча б теоретичну можливість таких поставок. Почнемо з моркви, тому що саме морква була найдорожчим товаром серед традиційних овочів в Росії і саме по ній був найбільший сплеск обсягів торгівлі.

Як бачимо, ціни на моркву в РФ, відповідно до моніторингу оптових цін EastFruit, досягали в кінці червня-початку липня $ 0,9. У Білорусі ціни були в 2,5 рази нижче, а в Україні і зовсім становили близько $ 0,25, тобто майже в чотири рази нижче, ніж в Росії.

Природно, що така різниця в цінах не сильно стимулювала поставляти українську моркву в Білорусь, але робила такі поставки через Білорусь до Росії досить вигідними.

Саме в цей період Україна експортувала велику частину з 8 тис. тонн моркви в Білорусь. А ось Білорусь поставила в Росію 52 тис. тонн моркви! Відповідно, очевидно, що морква з України могла поставлятися і поставлялася до Росії через Білорусь. Правда тут виникає логічне запитання: чому Україна не експортувала більше моркви? Відповідь ми отримали від представників оптової торгівлі – контроль за реекспортом продукції в Білорусі був сильно посилений, тому багато хто вирішив не ризикувати.

Аналогічні цінові розриви були в цінах по столовому буряку, експорт якого з України в Білорусь теж виріс в рази. І тут теж розрив в обсягах експорту з України в Білорусь і з Білорусі в Росію показує, що частина українського буряка, найімовірніше виявилася на полицях супермаркетів і, потім, в тарілках жителів РФ.

До речі, в країнах Центральної Азії була справжня паніка через різке зростання експорту моркви і буряка в Росію і підвищення цін на них. У деяких країнах навіть вводили мораторій на експорт цих товарів.

А ось з картоплею все не так очевидно. Цінові розриви були набагато нижче – в межах вартості транспортування. При цьому до середини квітня ціни на картоплю в Білорусі були навіть нижче, ніж в Україні.

Очевидно, Білорусь експортувала картопля в Росію до середини квітня, а потім, коли ціни на картоплю всередині країни різко виросли, сама стала закуповувати картоплю в Україні. Саме в червні 2021 року Україна і експортувала основні обсяги картоплі на ринок Білорусі.

Цікаво, що зараз Білорусь продовжує імпорт картоплі з України, тому що, незважаючи на очікування зростання виробництва, погодні умови в країні були несприятливими, і ціни на картоплю залишаються високими навіть під час збирання врожаю. На сьогоднішній день оптові ціни на картоплю вже нового врожаю в Україні значно нижче, ніж в Росії і Білорусі.

Реекспорту української цибулі в Росію через Білорусь точно не було, адже ціни на цей вид овочів в Білорусі в першому півріччі 2021 року було вище, ніж в Росії. Тому тут був чистий експорт з України в Білорусь.

Таким чином, можна резюмувати, що Україна за перше півріччя поточного року заробила $ 6,7 млн ​​на постачання овочів борщового набору в Білорусь, але частина цих грошей сплатила Росія.

UkraineFood.org

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я