Андрій Ярмак: В Україні всі хочуть експортувати, але бюджет на просування товару ні в кого навіть не передбачений

1
1194

Майже весь український бізнес при експорті продуктів з високою доданою вартістю насправді не планує отримувати цю високу додану вартість. Таку думку висловив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак в інтерв’ю SEEDS.org.ua.

За словами економіста ФАО, такі експортери “планують просто щось робити і кудись це продати”, не розуміючи, куди і як, і не закладаючи ніяких бюджетів на маркетинг.

Відповідно на сьогоднішній день майже все, що ми продаємо, коштує дешевше, ніж у конкурентів. Притому, що окрему продукцію Україна може продавати набагато дорожче.

“Ось по яблуку нам вдалося трошки переломити цю тенденцію. Ми переконали імпортерів, що українське яблуко краще. Відповідно воно і подається на 20-50% дорожче на різних ринках, в порівнянні, скажімо, з польським яблуком. Тому, що яблуко українське вже по-іншому оцінюється.

Але і тут є бажаючі продати товар дешевше. Це велика проблема, оскільки українське яблуко, дійсно, може бути більш якісним і може коштувати не на 20% а в два рази дорожче польського.

Коли всі постачальники продають українське яблуко, скажімо по 80 центів на одному експортному ринку, і хтось один раптом, виставляє ціну в 50 центів за таке ж яблуко, інші втрачають можливість продавати по 80. В результаті втрачають все.

При цьому не факт, що той, хто продає яблука дешевше, в результаті хоч щось заробить. Зрештою він просто зіпсував ринок і не тільки собі, а й іншим”,- зазначив Андрій Ярмак.

Причини цього, економіст ФАО пов’язав з, так званою, пострадянською “дефіцитною” ментальністю, коли дефіцитом було все. “Кожен думає: ось зараз виростимо і буде прибуток, забуваючи про те, що потрібно докласти зусиль для продажу”,- пояснив Андрій Ярмак.

Він також додав, що сьогодні в Україні маркетингом не займається практично ніхто.

“Ринки не досліджують, в просування продукції не вкладаються. Всі хочуть експортувати, але бюджет на просування товару ні в кого навіть не передбачений.

99,9% українських експортерів продукцію просто “зливають”, віддають за принципом “…а я можу продати ще дешевше”. Можна заробити більше, але ніхто не хоче прикладати зайвих зусиль. Всі вважають, що головне – вкластися в щось, витратити гроші, ну а потім ми як-небудь та “вирулимо”,- пояснив ситуацію Андрій Ярмак.

Він також навів приклад США, де при плануванні бізнесу першою статтею бізнес-плану є маркетинг з відповідним бюджетом.

“Однак 99,9% українських бізнес-планів взагалі не мають статті витрат на маркетинг.

Наші люди не планують заробляти гроші – вони планують тільки їх витрачати. І в цьому проблема”,- висловив думку Андрій Ярмак.

UkraineFood.org

1 коментар

  1. Що за несеннітниця!?
    Де за кордоном, українське яблуко продається на 50 відсотків дорожче, а ніж польське??? Наприклад вже майже п`ять місяців у роздрібних мережах Дніпра нема українських яблук… продаються тількі польські! Поляки навчилися виробляти і зберігати, високої якості та конкурентноспроможні на світовому ринку яблука. Поляки виробляють і експортують яблука в декілька разів більше в порівняні із українськими сільгоспвиробниками. Нажаль, це безпірний факт.
    Запитання до «економіста» тільки одне, навіщо писати якісь вигадки і неправду?
    Який у нас ринок, такі у нас і «економісти-експерти»!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я