В останні роки в Україні виразно простежується тенденція скорочення різниці між закупівельними цінами на зернові культури та експортними цінами на базисі FOB. Даний факт 22 серпня в своєму виступі на аграрно-логістичному форумі “Дніпро-Дунай-Чорне море» в Миколаєві зазначив радник з питань аграрної політики IFC Олег Нів’євський.
Так, за його оцінкою, повідомляє АПК-Інформ, за останні 4 роки середня вартість доставки українського зерна в порти знизилася з $ 60 за тонну до $ 30 за тонну.
«Наприклад, якщо в 2013 р українські аграрії отримували понад 70% експортної ціни за реалізовану кукурудзу, то в 2018 р – вже понад 80%», – зазначив експерт.
У той же час, в США цей показник в даний час досягає 90% і більше.
«При цьому вартість доставки в останні роки стабільно фіксується на рівні $ 20 за тонну, а масштабність транспортування (відстань до експортних майданчиків) значно більше. Це свідчить про необхідність вирішення проблем української зернової логістики”, – сказав О.Нів’євський.
Також він зазначив, що Україна в даний час істотно відстає від таких країн, як Німеччина і США, за показником індексу ефективності логістики (LPI).
«Індекс LPI розраховується по 6 ключовими характеристиками: ефективність роботи митної та прикордонної служб, якість інфраструктури, компетенція персоналу і якість надаваних їм логістичних послуг, доступність організації міжнародних постачань, можливість простеження маршруту руху вантажу, а також своєчасність здійснення відвантажень. В Україні 3 перших складових знаходяться на дуже низькому рівні і цю проблему необхідно вирішувати», – резюмував експерт.