Неврожай цибулі і картоплі торкнувся не тільки України, але і країн ЄС. Фахівець плодоовочевого ринку Східної Європи Тетяна Гетьман вважає, що деякі європейські компанії для виконання контрактних зобов’язань в Африці і на Близькому Сході будуть шукати постачальників у нас.
«Наприклад, ті ж самі голландці мають багаторічні контракти в африканських країнах, а в цьому році через неврожай в Європі у них ситуація дуже складна», – заявила Тетяна Гетьман виданню “Зерно“.
Експерт зазначає, що безпосередньо в Європу Україна не може постачати картоплю, так як там діють обмеження на прийом продукції, що не відповідає фітосанітарним нормам. А ось в африканських країнах наша картопля може продаватися цілком добре. Але є проблеми з транспортними витратами.
«У нас немає прямої контейнерної лінії, яка могла б довезти продукцію з Одеського порту до африканських країн (ті ж цибуля з морквою)», – каже вона.
На її думку, повинні бути перевантаження, а це додаткові витрати. Причому, як зазначає Тетяна Гетьман, значну частину собівартості продукції, яка потенційно може продаватися, складають логістичні витрати. Саме вони нівелюють цінову перевагу, яку має Україна в порівнянні з Європою (ціна вітчизняної продукції може бути в півтора рази менше). Співрозмовниця видання зазначила також, що в ЄС логістика більш оптимізована.
«В Роттердам, зокрема, приходять контейнерами апельсини, а назад відправляється картопля. Це помітно знижує логістичні витрати. А у нас такого немає, і навіть поставки апельсинів часто йдуть через Європу », – резюмувала вона.