Сезон 2018/2019 МР вже увійде в історію України як сезон рекордного врожаю кукурудзи.
Про це пише консультант компанії Agritel International Вікторія Блажко у своїй статті у виданні LandLord.
Завдяки переважно сприятливим умовам протягом усього виробничого циклу в 2018 році Україні вдалося зібрати понад 35 млн т кукурудзи (оцінка Agritel — 35,5 млн т), що є абсолютним рекордом за всю історію країни. У результаті експортний потенціал поточного сезону оцінюється нами на рівні 27 млн т, що виглядає доволі амбіційно з огляду на потужну конкуренцію на світовому ринку з боку американської, а з квітня ще й аргентинської кукурудзи, а також проблеми в роботі української системи логістики.
Загальна картина
Фундаментальна картина характеризується більш напруженим балансом у порівнянні з попереднім сезоном за рахунок нижчих запасів на початок сезону та зростання споживання.
Останнє обумовлено передусім напруженими балансами пшениці та ячменю, які спричинили більш високі ціни на ці зернові в порівнянні з кукурудзою, стимулюючи збільшення споживання останньої в кормових раціонах худоби та птиці. Щодо виробництва, то воно майже не змінилося, продемонструвавши лише незначне зростання до 1,1 млрд т проти 1,08 млрд т у 2017/2018 МР.
Таким чином, згідно з даними Департамента сільського господарства США (USDA), у 2018/2019 МР кінцеві запаси кукурудзи у світі мають знизитися на 31 млн т у порівнянні з попередньою кампанією — до 308,8 млн т, сягнувши найнижчого рівня з 2014/2015 МР (279,2 млн т). А якщо виключити Китай, запаси якого впливають на світовий ринок лише опосередковано, то баланс виглядатиме ще напруженішим.
Китай
А от що впливає на світовий, та особливо український ринок безпосередньо, так це обсяги імпорту кукурудзи Китаєм. Минулого сезону Піднебесна імпортувала майже 3,5 млн т зернової групи, і 80% становила саме кукурудза з України.
У поточному сезоні прогноз китайського імпорту озвучується USDA на рівні 5 млн т, і цілком логічно, що українські виробники розраховують на те, що левова частка цього обсягу знову буде за вітчизняною зерновою групою. Однак існують кілька факторів, які можуть дещо затьмарити перспективи українського експорту на китайському ринку.
Європейський Союз
Другим великим покупцем вітчизняної кукурудзи є країни ЄС.
За перші три місяці сезону обсяги українського експорту до ЄС зросли у 2,7 раза в порівнянні з аналогічним періодом 2017/2018 МР — з 2,1 млн т до 5,7 млн т. Головна причина — зниження врожаю кукурудзи у низці країн через посуху та високі ціни на інші фуражні зернові (пшеницю та ячмінь).
Однак конкуренцію нашій зерновій групі на європейському ринку вже складає американська кукурудза. Незважаючи на те, що остання є переважно генно-модифікованою, країни ЄС, особливо Іспанія, нарощують її закупівлі з огляду на торговельні домовленості та привабливу ціну.
Конкуренція з боку США відчувається і на ринку Єгипту, який за результатами минулого сезону замикав трійку найбільших імпортерів української кукурудзи, поступившись лідерством Китаю та Нідерландам. У жовтні-листопаді темпи експорту зерна з України до Єгипту були доволі млявими, однак у грудні-січні спостерігається активізація відвантажень у цьому напрямку, що дозволяє сподіватися на пожвавлення попиту з боку Єгипту. Негативна динаміка українського експорту цього року фіксується і в напрямку Ірану. Точніше, експорт нашої кукурудзи до цієї країни зовсім відсутній через побоювання експортерів щодо американських санкцій, хоча торішнього сезону Іран імпортував з України майже 1,33 млн т зерна.
Поточний стан
У цілому із жовтня по грудень 2018-го з України було експортовано 7,8 млн т кукурудзи, що становить майже 30% до експортного потенціалу кампанії цього року. Таким чином, протягом дев’яти місяців, що залишилися до закінчення сезону, вітчизняні компанії мають поставити на світовий ринок близько 19 млн т зерна кукурудзи, тобто в середньому по 2,1 млн т на місяць. При цьому левова частка обсягу має бути вивезена в січні-березні, оскільки вже у квітні на ринок вийде аргентинський урожай, а отже, конкуренція для нашої зернової групи посилиться. Хоча зазначені вище 19 млн т і є рекордними для України (максимальний обсяг кукурудзи, який Україна експортувала за період із січня по вересень, — 15 млн т у 2017-му), технічно реалізувати їх цілком реально, навіть попри недосконалу роботу логістичної системи, про що свідчать високі темпи портових відвантажень у листопаді та грудні 2018 року (понад 3 млн т щомісяця).
Основною ж перепоною на шляху амбіційних експортних планів України і, відповідно, підвищення цін на українську кукурудзу може стати лише послаблення зовнішнього попиту, який потрібно пильно відстежувати.