Олександр Хорев: Експорт гарантує вищу ціну на ягоду, але фермер не завжди готовий до нього

0
365

Олександр Хорев, аналітик ФАО, в своєму блозі на сайті East-Fruit.com звертає увагу учасників ринку на необхідність переробки і експорту ягідної продукції. Спеціаліст описує ситуацію, що склалася в 2017 році, так: «У минулому сезоні було відзначено істотне скорочення продажів свіжої суниці садової, як на експорт, так і на переробку, в результаті зменшення пропозиції ягоди на ринку. Ціни на внутрішньому ринку були досить привабливими для виробників, що і не стимулювало їх до пошуку нових каналів збуту».

За його словами, українські фермери розуміють, що в нинішньому ж сезоні є всі перспективи для отримання великих обсягів ягід, і такі канали, як переробка і експорт для них є просто необхідними. Аналітик упевнений, що переробка забезпечує стабільні продажі великих обсягів ягоди, але не завжди виробник задоволений пропонованою ціною. У той же час експорт гарантує більш високу ціну на ягоду, але тут не завжди готовий фермер, особливо щодо якості запитуваних обсягів, сортів, правильної упаковки і наявності сертифікації.

Олександр Хорев описує особливості експорту двох різних продуктів: свіжої та замороженої ягоди. Обсяги експорту останньої стали рекордними в минулому сезоні. При експорті свіжої ягоди є маса факторів, які необхідно обов’язково враховувати: транспортабельність сорту, правильна упаковка, обмежений обсяг (в середньому до 10 тонн / машина), обмежений термін на логістику і реалізацію. Всі ці фактори нерідко є стримуючими. З іншого боку, при експорті замороженої ягоди більшість стримуючих факторів відпадають. Головне – підтримувати відповідний температурний режим і можна не турбуватися про швидкість доставки і про те, скільки часу продавцеві знадобиться на реалізацію ягоди. Замороженої продукції за 1 раз можна перевезти, як мінімум, в 2 рази більше. А найвагомішим чинником є ​​те, що замороженої ягодою можна торгувати 365 днів в році, в той час як свіжа продукція реалізується тільки протягом сезону.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ольга Трофімцева: Впевнена, що експорт української плодоовочевої продукції буде збільшуватися

У випадку з суницею садовою фахівець відзначає таку позитивну тенденцію – з кожним роком все більше свіжої ягоди продається через мережі супермаркетів всередині країни. Значить, виробники все більше застосовують нові технології, починаючи з підбору сортів і охолодження до використання «правильної» тари при реалізації.

З малиною ситуація поки відносно стабільна. Тенденція збільшення обсягів продажів як на експорт, так і на переробку зберігається вже 5 сезонів поспіль, а примітним фактом є те, що якщо в 2014 році експорт свіжої малини дорівнював нулю, то в минулому сезоні він досяг показників 1,2 тис. тонн. При цьому, українському виробнику слід робити акцент на пошуку нових експортних напрямків, так як з року в рік відчувається вплив різних чинників, які позначаться на обсягах продажів.