Ринок ЄС здатен запропонувати українським виробникам привабливі ціни на свіжу ягоду – Андрій Ярмак

0
379

У сегменті плодоовочевої продукції України на сьогоднішній день існують труднощі з розумінням того, що таке додана вартість і як можна її ефективно продати. Про це заявив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак в ході міжнародної конференції «Ягоди України: заморозка і свіжий ринок», яка проходить сьогодні в Києві.

«Коли виробники говорять про розвиток доданої вартості при виробництві ягід, вони мають на увазі будівництво підприємств з переробки. Але в плодоовочевому сегменті практично завжди переробка означає зниження вартості. Наприклад, малину на переробку можна реалізовувати за ціною 30-50 центів/кг. Однак, доклавши трохи зусиль, дану ягоду можна продавати в свіжому вигляді по $ 2-3/кг.

Таким чином, в плодоовочевому бізнесі додана вартість означає надання споживачеві свіжого, смачного, каліброваного плода, в зручній упаковці, в зручний час і в зручному місці», – зазначив фахівець ФАО.

При цьому Андрій Ярмак звернув увагу учасників конференції на те, що сьогодні менталітет багатьох українських виробників ягоди націлений на те, щоб виробити побільше продукції. Насправді ж, за словами фахівця, вигідніше зробити, можливо, менший обсяг продукції більш високої якості, що в підсумку дозволить продати її дорожче.

Андрій Ярмак також звернув увагу учасників конференції на те, що ягоди – це дуже потужна тенденція світового ринку на сьогоднішній день. За інформацією економіста ФАО, ще кілька років тому в світовому обсязі торгівлі ягоди обігнали яблуко. Сьогодні ж в середньорічний приріст частки ягід в структурі світової торгівлі становить 6,2%, в той час як частка яблука не росте взагалі.

«У той же час є неприємна тенденція на світовому ринку ягід, пов’язана з падінням цін. Чому це відбувається? Ключовою причиною є тут те, що в світі немає дефіциту ягід і фруктів. Друга погана причина для виробників полягає в тому, що цього дефіциту поки і не передбачається. Хороша ж новина полягає в тому, що якісний продукт завжди можна продати дорожче», – зазначив Андрій Ярмак.

Він також повідомив, що експорт культурних ягід з України (без дикоросів) за останні 5 років зріс в 25 разів, а свіжих ягід – в 17.

«Якщо порівняти відстань від Житомира до Роттердама, то українські центри виробництва ягідних культур виявляються ближче, ніж, наприклад, основні виробничі регіони Іспанії до основних центрів споживання.

Виходячи з цього, вже два роки ми переконуємо наших виробників спробувати налагодити експорт свіжої ягоди, крім існуючих поставок лохини, в країни ЄС. При дотриманні вимог до якості продукції, транспортування і упаковки український виробник може отримати дуже привабливу ціну на ягоду на даному ринку», – резюмував Андрій Ярмак.

UkraineFood.org

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь-ласка введіть коментар
Будь-ласка введіть ім'я