Саморегулювання та експорт: де точки перетину?

0
305

Чи може саморегулювання посприяти покращенню споживацього досвіду, зміцненню стандартів якості, створенню більш стіких ланцюгів споживання та в кінцевому результаті – справити позитивний плив на експорт продуктів харчування та допомогти Україні краще позиціонуватися на міжнародних ринках?

Саме таку тему обговорили сьогодні представники профільних міністерств, державних установ, міжнарожних організацій та бізнес-асоціацій під час Експортного сніданку ФАО та ЄБРР – заходу, що покликаний спонукати до діалогу усі сторони, зацікавлені у розвитку українського агропродолвьчого експорту.

Галузеве саморегулювання – це процес надання асоціаціям приватного сектору повноваження забезпечувати ринкову дисципліну шляхом встановлення загальних внутрішніх правил та контролю за їх виконанням.

Учасники зустрічі поділилися успішними кейсами та баченням саморегулівних ініціатив у борошномельному, органічному, медовому, плодоовочевому, кондитерському та інших секторах.

“Три роки тому в Україні вперше почули про СРО. Сьогодні ж було наведено близько 5-6 різних практичних прикладів успішного використання саморегулювання в експорті різних країн та ідеї для різних галузей України” – коментує економіст інвестиційного центру ФАО Андрій Ярмак.

Наприклад, саморегулівні процеси вже працюють у зерновому секторі та забезпечують якісні фумігаційні послуги. Це стало можливим, оскільки Фітосанітарна асоціація України розробила внутрішній практичний кодекс фітосанітарної обробки та посприяла підготовці фахівців, сертифікації, а також – запровадженню більш жорстких стандартів безпеки. Це забезпечує більш високу якість українського експортного зерна та вищу довіру контрагентів.

Такі ініціативи, як робота над впізнаваними у світі географічними заначеннями походження товару, розвитком експортного бренду, запровадженням стандартів якості для кращого споживацього досвіду також неможливі без консолідації зусиль та саморегулювання.

Дмитро Приходько, економіст інвестиційного центру ФАО наголосив, що саморегулювання призведе до більш ефективної організації та розвитку ринку в Україні, адже надасть учасникам процесу можливість прямо впливати на майбутнє галузі.

Нагадаємо, що Кабінет Міністрів України нещодавно схвалив концепцію та дорожню карту реалізації системи саморегулювання, і в даний час готує системну основу, яка деталізує правила для процесів саморегулювання. Ця основа підготовлена ​​за підтримки Продовольчої та сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (ФАО) та Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) за підтримки ініціативи Європейського Союзу EU4Business. ЄБРР, ФАО та партнери продовжуватимуть працювати з асоціаціями, сприяючи розвитку їхніх можливостей через саморегулювання.