У листопаді 51% експортної виручки українського плодоовочевого сектору сформовано за рахунок волоського горіху

0
212
Walnuts scattered on the stump

Новий урожай волоського горіха українського виробництва виявився вищим за попередні очікування ринку, що вже позитивно відбилося на обсягах експорту.

Як повыдомляють аналітики проекту EastFruit, зокрема, в листопаді 2019 року експорт волоського горіха приніс країні $ 28,8 млн валютної виручки – на 33,3% більше, ніж роком раніше. До речі, саме на волоський горіх припало більше половини (51%) всієї експортної виручки плодоовочевого сектора України за листопад 2019 року.

Якщо ж говорити про обсяги експорту, то вони зросли в листопаді 2019 року ще більш істотно в порівнянні з листопадом 2018 року – на 62%. В цілому ж, за перші два місяці сезону 2019/20 (жовтень-листопад 2019 року) експорт волоського горіха в натуральному вираженні виріс на 75%, а у вартісному – на 28%. Це говорить про чергове значне зниження середньої експортної ціни на волоський горіх. Така тенденція зберігається вже другий сезон поспіль і ставить під загрозу подальший розвиток цього бізнесу в Україні, особливо якщо враховувати зміцнення курсу національної валюти по відношенню до долара і євро, що ще більше знижує закупівельні ціни на волоський горіх всередині країни. Зниження закупівельних цін, в свою чергу, знижує мотивацію заготівельників і населення займатися збором, сушінням, реалізацією ядра волоського горіха – адже основна частина експортованих з України горіхів вирощується не в промислових садах.

Як правило, експорт волоського горіха з України сягає свого максимуму саме в листопаді кожного року, після чого починає знижуватися в міру зниження запасів горіха на складах експортерів. Найнижчий рівень експорту горіхів з України спостерігається щорічно в липні-вересні.

Поступово в Україні в плодоношення вступають промислові плантації волоських горіхів. При цьому точну площу таких плантацій в країні оцінити досить складно, однак відомо, що тільки в 2018 році було висаджено не менше півтори тисячі гектарів садів волоського горіха, чому, частково, сприяло відновлення програми державної компенсації витрат на саджанці. Загальна ж площа промислових плантацій волоського горіха в Україні, за найскромнішими підрахунками, становить не менше 6 тис. гектарів. А значить, в найближчі роки варто очікувати зростання пропозиції якісного та більш дорого волоського горіха з України на експортні ринки.

UkraineFood.org