Українські експортери овочів не можуть налагодити стабільні продажі через перепони з боку держави – Сергій Малиновський

0
281

В останні роки українські агровиробники стикаються з перевиробництвом овочів борщового набору, а ось повноцінно експортувати їх не можуть. Про це заявив керівник компанії “Імпак”, що спеціалізується на вирощуванні овочів, Сергій Малиновський в інтерв’ю проекту EastFruit.

“Постачати в Росію і Білорусь (які ще недавно були основними ринками збуту) ми не можемо, через введення жорстких карантинних правил Євразійського Союзу. На сьогодні реально експортувати в Молдову, якісну миту картопля там беруть за ціною 18 центів, і максимально в цьому році ми зможемо отримати 20 центів, як і в минулому році. Ця країна потім експортує нашу картоплю в Румунію та інші країни. Також епізодично наше підприємство поставляє овочі в Азербайджан і Грузію”,- прокоментував ситуацію учасник ринку.

За словами Сергія Малиновського, українські фермери швидко вчаться і можуть виробляти картоплю та інші овочі не гірше, а іноді і краще європейців. Однак держоргани не виконують свої функції, зокрема, в аспекті інтеграції та адаптації з карантинними вимогами ЄС.

“Мало того, що українських виробників ніхто в ЄС не чекає, так ми ще й за критеріями, зокрема з карантину, не збігаємося з європейцями. Наприклад, в Україні оцінюють картоплю як продукт поза полем, розцінки на дослідження за останній час зросли в два-три рази, але це все ще кам’яний вік, і зовсім не ті документи, які потрібні в ЄС. В Європі, перш за все, досліджують клубні, а землю, на якій вирощується продукт – на утримання патогенів, якщо там немає карантинних організмів, то видається сертифікат, і ніякої купи документів і довідок не потрібно. Якби наша продукція відповідала їх вимогам по карантину, то це б суттєво розвантажило ринок. Звичайно, не всі українські виробники можуть запропонувати якість, обсяги, пройти сертифікацію, але хоча б прагнули до цього. Той же сертифікат GlobalGAP, який мають деякі підприємства в Україні, аж ніяк не є пропуском для продукту, потрібні європейська сертифікація та ідентичність в частині карантинних вимог, вільних карантинних зон”,- зазначив фахівець.
Керівник компанії “Імпак” також повідомив, що сьогодні експортують самодостатні виробники, у яких є якість. “Сьогодні для багатьох виробників овочів головне це кеш, тобто готівку сьогодні і зараз. А я завжди працюю тільки по-білому, і з’єднати ці пріоритети складно. Ми б могли, але зараз навіть доставити зерно до порту Одеси коштує $ 35 на 500 кілометрів! Ніде в світі немає такої високої ціни. Якщо ми хочемо експортувати на Близький Схід, в Африку, то логістична складова в три рази дорожче, ніж в Європі. Держава хоче мати стабільну виручку. А що вона робить для цього ?!”,- резюмував Сергій Малиновський.